Hasonló termékek
Utazás a pályaudvar körül - Az első indóháztól a pályaudvarokig
A pályaudvar. Milliók találkozási helye. Építészeti remekmű vagy városképi seb? A közlekedésszervezés csúcsa vagy mélysége? Ma a legtöbb európai és észak-amerikai nagyvárosban a belváros része. Megkerülhetetlen objektum.
Főutcák, üzletutcák - megújulás és fejlesztés
Nem volt, nincs, nem lesz falu, városrész, város főutca nélkül. Spontán vagy tervezett módon főutcává minősül egy-egy hosszabb vagy rövidebb útvonal, rátalálnak az üzletek, az intézmények, léte eggyé válik a várossal. Fizikai állapota, használata, hangulata azonban nem csak a hely, hanem a kor tükre is. A könyv az éppen megújulók közül ismertet néhányat, az átalakulási folyamat fizikai és társadalmi közegét, eredményeit. Többek között Budapesten, Madridban, Łódźban, New York-ban, Berlinben, Edinburgh-ben, Bécsben járunk… A főutcák, ahogy a különböző szakterületekről érkező szerzők (építész, szociológus, közgazdász, környezetpszichológus, geográfus, környezetmérnök, kommunikáció szakértő, stb.) írásai mutatják, újjáélednek, mindig és mindenhol újjáéledhetnek.
Szakrális terek Budapesten a rendszerváltozás után
"A kötet két alapvető filozófiai és társadalmi kategória, a tér és a szakralitás összekapcsolása mentén a hazai társadalomkutatásból lényegében hiányzó kérdésköröket tárgyal."
Kulturális hagyomány a modern Kelet-Ázsiai államban
világ egyik új erőközpontjának számító Távol-Kelet országai a közelmúltban különböző fejlődési utakat jártak be. Közös pont azonban, hogy a gyors modernizációval egy időben a hatalmas régió minden országában igen jelentős szerepe van a nemzeti hagyományok megőrzésének és gyakran újrafogalmazásának.
Tértörténetek
Hogy az építészet nemcsak házak, hanem terek alkotásáról is szól, közhely. De hogy ezeknek „tértörténetük” van, és hogy a tereket is időben éljük át, már szokatlan gondolat. Ekler Dezső olyan tér-idő világba vezeti be az olvasót, ami megszokott környezetünk rejtett dimenzióit tárja fel.
Köztes terek
A rendszerváltás utáni nyócker identitása
A Köztes terek a közelmúlt "nyóckerét" vizsgálja, vagyis azt a városnegyedet, amely a rendszerváltás utáni rövid életű, mégis egyedülálló roma identitásépüléseknek, kulturális gyakorlatoknak, önreprezentációs kísérleteknek volt a helyszíne.
Leírás
A Nagy Háború hősi emlékezete című kötet a két világháború közötti időszak azon alkotóit mutatja be, akiknek az életművében meghatározó szerepet kaptak a hősi emlékművek. Ebben az időszakban a szobrászat új kihívások elé nézett. A háború előtti évtizedekben a magyar köztéri szobrászat virágkorát élte. Ez a Nagy Háborúval megszakadt, megfogyatkoztak a köztéri emlékművek avatása és a sokakat megmozgató pályázatok. Ebben szerepe volt a háború utáni gazdasági visszaesésnek, amelyben meghatározó volt a háborús veszteség, az ország kifosztása és a békediktátummal elszakított területeken lévő nyersanyag-lelőhelyek határon túlra kerülése, valamint a Monarchia egységes piacának a megszűnése.
Ez a kötet a hősi emlékművek meghatározó, a két világháború között is alkotó szobrászairól szól, akik közt méltatlanul elfelejtett, megtagadott művészek is vannak. A kötetben szereplő fényképek az elmúlt évek alatt személyesen felkeresett emlékműveket mutatják be, úgy, ahogyan 2017-ben és 2018-ban a köztereinken láthatók voltak.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Ludmann Mihály |
Megjelenés | 2019 |
Terjedelem | 208 oldal |
Kötészet | keménytáblás |
ISBN | 9789634145226 |