Hasonló termékek
Társadalom és gazdaság - II. javított kiadás
A magyar néprajztudományban egyre nagyobb teret nyer napjainkban az a felfogás, amely a „néprajzot” és a „szociokulturális antropológiát” egységben látja, s a kettőt elválaszthatatlan egységnek tekintve együtt műveli. E felfogás talán legfajsúlyosabb képviselője – immár fél évszázada – Sárkány Mihály. Munkásságának épp az a tény kölcsönöz kiemelt jelentőséget, hogy néprajzban és antropológiában, Európában és Európán kívüli témákban egyaránt otthonosan mozog, kölcsönös megtermékenyítő hatást váltva ki, közvetítő szerepet töltve be a magyar társadalomtudományokban.
A vallási élet elemi formái
Míg Durkheim a szociológus jól ismert Magyarországon és szinte minden szociológiai műve megjelent már magyarul, Durkheim, a vallásetnológus, különös módon még mindig csak az idegen nyelveken olvasó beavatottak számára ismert. Pedig alapvető műve, A vallási élet elemi formái, amely idestova 100 éve jelent meg, és amelyet tucatnyi nyelvre lefordítottak, az antropológusok, etnológusok és vallástudósok valóságos Bibliája, amelynek ismerete nélkül jóformán az egész XX. századi társadalomtudományi fejlődés érthetetlen. A kiadással ezen a hiányon kívánunk segíteni, hozzáférhetővé téve a francia etnológia és szociológia egyik legnagyobb alakjának legnagyobb művét a magyar olvasók számára.
... most van ideje a marhahajtásnak!
A Dél-Dunántúl pusztulása 1683–1685-ben
Az egyház mint egykori birtokos a magyar helynevekben
A kötet az egyház egykori birtokosi szerepkörével összefüggésben keletkezett magyar helynevek sajátosságait mutatja be. Kitér a történelmi körülményekre, amelyek e kulturális névtípus keletkezését és terjedését a középkori Magyar Királyságban meghatározták, illetve az egyházi tulajdonost jelölő névformák fenntartásához a későbbiek során hozzájárultak.
Leírás
A könyv két olyan szakterület történetének összefoglalását tartalmazza, amelyekről magyarul alig olvasható korszerű szakirodalom. Ezek a kora újkori atlanti-óceáni rabszolga-kereskedelem története, illetve annak bemutatása, hogy milyen jellegű rabszolgatartó rendszerek alakultak ki az észak-amerikai brit gyarmatokon a 17-18. században. A könyv fontosságát részben az adja, hogy e két tárgyalt szakterület újabb kutatási eredményeit közvetíti a magyar közönség felé. Fő szakmai újdonsága pedig abban áll, hogy az Észak-Amerikában kialakuló rabszolgatartó rendszerek történetét az atlanti-óceáni rabszolga-kereskedelemmel szerves összefüggésben tárgyalja, rámutatva arra, hogy az észak-amerikai brit gyarmatok milyen szerepet játszottak abban. Az eddigi szakirodalomra az volt a jellemző, hogy ezt a két területet egymástól elkülönülve tárgyalták. Az észak-amerikai rabszolgatartás történetéről jórészt még ma is sztereotípiák élnek a hazai szakmai és laikus olvasóközönségben. Ezek pontosítása és feltárása azért is fontos, mert a rabszolgatartó múlt máig ható módon határozza meg az Amerikai Egyesült Államok történetét, ennek nemzetközi életben játszott meghatározó szerepe miatt pedig az európai és a magyar történelemre is hatással van. A könyv gazdaságtörténeti fókuszú, de a rabszolga-kereskedelem és a rabszolgatartás társadalmi és kulturális tényezőinek tárgyalására is nagy figyelmet fordít. Meglehetősen nagy kronológiai ívet fog át, hiszen a korai középkortól kezdődően tárgyalja azt, hogy miként alakult ki az atlanti-óceáni rabszolga-kereskedelem, végpontját pedig az amerikai forradalom kirobbanása jelenti. Részletesen mutatja be a rabszolga-kereskedelem európai, afrikai és amerikai mechanizmusait és azt, hogy a rabszolgatartó gazdálkodásnak milyen regionális változatai alakultak ki Észak-Amerikában.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Lévai Csaba |
Megjelenés | 2020 |
Terjedelem | 518 oldal |
Kötészet | kartonált, ragasztókötött |
ISBN | 9789634145677 |
Sorozat | Bibliotheca Americana sorozat |