Hasonló termékek
Élettörténet, sorsesemény, önazonosság
"A filozófia sajátossága számomra abban áll, hogy az életet a világon belül helyezi el és a világegész összefüggésében tárgyalja. Így egyrészt gondolkodik, elmélkedik az életről, másrészt azonban az életet a világegész összefüggésében látja." - Ezek a szavak Tengelyi László - az egyik legnagyobb nemzetközi hatású, idő előtt eltávozott kortárs magyar filozófus - életműve foglalatának is tekinthetők.
Konzervatív arcképek
Mi a konzervativizmus? Általános világszemlélet vagy meghatározott ideológia? Természetes mentalitás vagy politikai mozgalom? Örök emberi vagy újkori jelenség? Ellenforradalmi, forradalmi vagy forradalomellenes felfogás? A régi rend vagy a fennálló, vagy jövendő berendezkedés híve? S milyen társadalmi, erkölcsi és politikai tanok fűződnek a nevéhez? Ezek a kérdések minduntalan fölvetődnek, amikor a konzervativizmusról szó esik napjaink eszmecseréiben, szakmai vitáiban és közéleti harcaiban.
Filozófia, történet, értelmezés - I. kötet
Hermeneutikai tanulmányok (2000–2020)
A könyv egy 4 kötetből álló gyűjteményes kiadás első darabja.
Filozófia, történet, értelmezés - II. kötet
Hermeneutikai tanulmányok (2000–2020)
Jelen tanulmánygyűjtemény a szerző javarészt két évtized alatt született - itthon és külföldön megjelent - hermeneutikai írásaiból közöl válogatást.
Kontinentális filozófia a XX. században
A magyar nyelven hiánypótló könyv problémacentrikusan és átfogó jelleggel tárgyalja a kontinentális filozófia képviselőinek gondolati eredményeit, amelyek a szorosabb értelemben vett filozófia határain túl a társadalom- és humántudományok területén is megtermékenyítő hatást gyakoroltak.
Leírás
Alain Badiou (1937) korunk egyik legjelentősebb francia filozófusa. Filozófiai művei mellett matematikai közleményeket, drámát és regényt is írt. Határozott állásfoglalásai a bevándorláspolitika, a menedékjog, a munkajog és a szakszervezeti jogok kérdésében radikális baloldali gondolkodóra vallanak. Főműve, az 1988-ban megjelent Lét és esemény nagyszabású kísérlet a matematika legújabb eredményein alapuló filozófiai ontológia - vagy éppen Lacan, Derrida, Deleuze és más kortárs gondolkodók filozófiai felismerésein alapuló matematikai ontológia? - kidolgozására. Amint azt az előző mondat kérdőjele is mutatja, a mű továbbgondolásra érdemes kérdések sokaságát veti fel. Kiindulópontja Parmenidész Platón dialógusából ismert tételének - "ha nem létezik egy, akkor semmi sem létezik" - megfordítása: egy nincs, csak sok van; az egy nem más, mint a sok egynek-számolása. Ezen a ponton talál fogást a filozófián a matematika, hiszen par excellence a halmazelmélet alkalmas a sok matematikai megragadására. A halmazelmélet(ek)ből adódó, sokfelé ágazó következtetések filozófiai továbbgondolása Badiou művében a helyzet, az állapot, az esemény és a beavatkozás, a hűség és a kötődés, Leibniz, Rousseau és Hegel, Mallarmé, Hölderlin és mások műveinek matematikában megalapozott értelmezéséhez vezet. Badiou, baloldali meggyőződésének megfelelően, elsősorban politikai példákkal illusztrálja mondandóját, de az olvasó arra is rácsodálkozhat, milyen összefüggések kínálkoznak például Badiou matematikai ontológiája (filozófiai halmazelmélete) és a modern fizika olyan felismerései között, mint a kölcsönhatások kvantumos természete, vagy az egykor oszthatatlannak hitt elemi részecskék látszólag végeérhetetlen továbboszthatósága.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Alain Badiou |
Megjelenés | 2022 |
Terjedelem | 508 oldal |
Kötészet | puhatáblás, kartonált |
ISBN | 9789634148111 |
Sorozat | Rezonőr sorozat |