Hasonló termékek
Teológia és filozófia
A két tudomány viszonya és közös története
A könyv egyedi nézőpontból nyújt bevezetést a filozófia történetének tanulmányozásához: az európai filozófia és a keresztény teológia belső kapcsolatát kidomborítva tekinti át a filozófiatörténet jelentős korszakait, a preszókratikus bölcselettől a folyamatfilozófiákig.
A rend bástyái
Molnár Tamás pályarajza és filozófiájának alapelvei
Imagináció a filozófiában
Jelen kötet anyaga annak a két napos budapesti konferenciának az előadásai köré szerveződik, amely az MTA-ELTE Hermeneutika Kutatócsoport kezdeményezésére 2015. május 21–22-én Imagináció a filozófiában – hermeneutikai, fenomenológiai, vallásfilozófiai megközelítések címmel az ELTE BTK Filozófiai Intézetében került megrendezésre.
Vég és végtelenség
A narratív lezáratlanság posztmodern motívuma
Kontextus és fenomén II.
Az igazság problémája az időtudat és a keletkezés husserli filozófiájában
A jelen kötet a korábbi munka (Kontextus és fenomén I. - Igazság, evidencia és tapasztalat Edmund Husserl munkásságában) fonalát veszi fel, és viszi tovább - azonban önálló könyvként is olvasható.
Leírás
Mi a konzervativizmus? Általános világszemlélet vagy meghatározott ideológia? Természetes mentalitás vagy politikai mozgalom? Örök emberi vagy újkori jelenség? Ellenforradalmi, forradalmi vagy forradalomellenes felfogás? A régi rend vagy a fennálló, vagy jövendő berendezkedés híve? S milyen társadalmi, erkölcsi és politikai tanok fűződnek a nevéhez? Ezek a kérdések minduntalan fölvetődnek, amikor a konzervativizmusról szó esik napjaink eszmecseréiben, szakmai vitáiban és közéleti harcaiban. E kérdéseket ráadásul máig rendszerint sok félreértelmezés és tájékozatlanság is szokta kísérni. Ahhoz tehát, hogy ezekben az elvi kérdésekben tisztábban láthassunk, először is elengedhetetlenül szükséges maguknak a konzervativizmus klasszikus képviselőinek megismerése. Ezt a célt szolgálja jelen kötet, amely a XIX. és XX. századból 74 konzervatív gondolkodó arcképét mutatja be. A 37 szerző tollából születő összeállítás kétharmada külföldi, egyharmada magyar gondolkodók portréját tartalmazza. Ezek áttekintik a konzervativizmus mérvadó alakjainak életpályáját, műveit, eszméit, hatását és a kapcsolódó szakirodalmat. A kötet így elősegíti a konzervativizmusra vonatkozó alapvető tájékozódást, kiindulópontul szolgálhat az eszmekör átfogó megismeréséhez, és iránymutató lehet az áramlat további tanulmányozásához. A kiadvány a művelt nagyközönség, a szakmai közösség és a felső fokon tanuló ifjúság érdeklődésére egyaránt számot tarthat.
FRENYÓ ZOLTÁN (1955) Tanulmányait az ELTE BTK történelem-filozófia szakán végezte. 1980-tól 2020-ig az MTA (utóbb Eötvös Lóránd Kutatási Hálózat) Filozófiai Intézetének kutatója. Korábban többek közt tanított a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen (1995-2005), 2008-tól a Tomori Pál Főiskola oktatója, jelenleg tanszékvezető főiskolai tanára. Főként kora-középkori és XX. századi filozófiatörténettel, a filozófiai rendszerek kérdésével, és újkori magyar eszmetörténettel foglalkozik. Eddig 24 könyve (11 írt és 13 szerkesztett kötet) jelent meg. Mintegy 200 tanulmányt jelentetett meg, s mintegy 200 tudományos előadást tartott. Filozófiai kandidátus, történettudományi PhD-doktor, számos tudományos társaság tagja, legutóbb 2018-ban a Szent István Tudományos Akadémia választotta tagjává.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Frenyó Zoltán |
Megjelenés | 2021 |
Terjedelem | 520 oldal |
Kötészet | keménytáblás |
ISBN | 9789634148371 |