Hasonló termékek
Túlélés és megértés
Ez a kötet alkalmazott filozófiai írások gyűjteménye, melyekben a szerző jelenkorunk társadalmának-kultúrájának hálózatait, diskurzusait esztétikai és etikai összefüggésben szemléli.
Nihilizmustól a krizeológiáig. Válságértelmezések a XX. századi magyar filozófiában
A XX. század elején a válság kiemelt témája az európai gondolkodásnak. Jelen tanulmány a magyar kríziskánon megalkotásához számos szerző és mű bemutatásával járul hozzá, valamint igyekszik megteremteni a további kutatás feltételeit. A Kierkegaard, Nietzsche és Spengler hazai befogadásának tematikus vizsgálata során alkalmazott szempontrendszer megkönnyítheti a válságkoncepciókat tartalmazó munkák körének további bővítését.
A Gülen-mozgalom
Él az Egyesült Államokban egy példás életű, Béke-díjjal kitüntetett török vallástanító, akit hazájának államelnöke minden baj okozójának akar feltüntetni. Fethullah Gülen a neve.
Női élethelyzetek
"Munkánkban egyfelől a férfi-női viszony olyan tradicionális alapkérdéseit vizsgáljuk meg, mint a nemi szocializáció, a nemi szerepek és a nemi egyenlőtlenségek kérdései. Emellett a napjainkban is a aktuális női élethelyzetek közül mutatunk be párat. A női élethelyzetek szerteágazó kérdéseiből azért választottuk az egészségügyi állapot, a munka és karrier, a sajátos együttélési minták és a családon belüli erőszak területeinek bemutatását, mert ezek egyben a nők kiemelt nehézségeit takarják. A feldolgozásában elsődleges szempont volt, hogy a témák férfi oldalát is érintsük folyamatos reflexióval.
Célunk, hogy az érintett témák megismertetésével, s különösen a férfiak viszonyában való bemutatásukkal, közelebb kerülhessen a két nem a harmonikus együttműködéshez és együttéléshez."
Újnőkorszak
Intermentalitás a XX. század második felétől Magyarországon
A kötet gerincét interjúk és önvallomások alkotják, melyben a kortárs, virágkorukat élő nők mondják el tapasztalataikat a férfi és női szerepek felcserélődéséről, vallanak speciális élethelyzetekről, és egyöntetűen kijelentik: a jelenség mindkét nem részére problémát okoz. A központi elemzési pont a mai női viselkedésformának, jellegében a férfias jelleg felé tolódása. Ennek értelmezése fontos feladat, mivel azon keresztül megmutatkozik a jelen társadalmi erővonalak átrendeződése, és kitűnik belőle a jövő egy szelete.
Sikeres cigányok identitása Angliában és Magyarországon
Vajon mennyire tudja egy roma (Gypsy/Travellers) származású sikeres ember megőrizni, megtartani cigányságát? Vajon cigány/roma volt-e valaha? Vajon a cigányság/romaság mennyiben választás kérdése? Megengedi-e a többségi társadalmi környezet a cigányság/romaság elrejtését? Vajon lehet-e esetenként előnyöket kovácsolni abból, ha valaki cigány/roma ősökkel bír? Ezekre a kérdésekre keresi választ a könyv szerzője kétféle, színes, eltérő történelmi gyökerekkel, hagyományokkal, normákkal rendelkező kulturális közegben Angliában és Magyarországon.
Leírás
2016. nyarán Lancasterben egy nemzetközi fogyatékosságtudományi (Disability Studies) konferencián négyen is előadtak e kötet szerzői közül. Az angol illetőségű szekcióvezető egyszerűen földrengetőnek nevezte ott bemutatott eredményeinket.
Az előzmény: egy 2002-ben született összegző kötetben, A Taigetosztól az esélyegyenlőségig címűben (Kálmán Zsófia és Könczei György) jogi, történeti, kulturális, gazdasági és politikai, sőt, orvosi utat jártak be. Jelen tanulmánykötet arra vállalkozik, hogy felismerjen és bejárjon az esélyegyenlőségtől a Taigetoszig visszafelé vezető társadalmi utakat.
A kutatásunk elméleti alapjait alapját a feminizmus és a fogyatékosságtudomány adják. E két tudományterület szemléletét és eredményeit e kötet szövegei kapcsolják össze hazánkban elsőként. Mindenekelőtt az emberi élet útjait-állomásait követjük. Az anyasággal, várandóssággal kapcsolatos feminista elemzés megalapozza a fogyatékossággal élő gyermekek örökbeadásával és a felnőtt fogyatékos emberek szülővé válásával kapcsolatos kutatásaink hangsúlyos szempontjait is.
A hatalommal való felruházás és az önrendelkezés alapelveire építve munkánkat fogyatékossággal élő, participatív kutatótársakkal együtt végezzük, akik megélt tapasztalataikkal segítik tovább finomítani, pontosítani kérdésfeltevéseinket, s meglátásaikkal támogatják a fókuszálást, gondolkodást, elemzést. Részvételük nem csak e kutatást gazdagítja, hanem értékes hozzájárulás a participatív kutatások módszertanához is. A kötet végén könnyen érthető nyelven is összegezzük a kutatás tartalmát.
Nem csupán egy tanulmánykötetet, hanem az OTKA K111917 Esélyegyenlőségtől a Taigetoszig? kutatás elméleti pilléreit tartja a kezében az Olvasó. Kutatásunk mind nemzetközi, mind hazai területen hiánypótló: átfogó, interdiszciplináris elemzésre ezen a területen még nem került sor.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Könczei György |
Megjelenés | 2016 |
Terjedelem | 216 oldal |
Kötészet | ragasztókötött, puhatáblás |
ISBN | 978-963-414-126-6 |