Hasonló termékek
Kérdéstilalom
A könyv egy sötét időben élő filozófus politikai filozófiájának rekonstruálására tesz kísérletet. Eric Voegelin \(1901-1985) volt az a politikai filozófus, aki a modernség válságát diagnosztizálva legfőbb céljának tekintette, hogy a politikatudományt megrendült helyzetéből helyreállítsa. Voegelin saját feladatának a válság leküzdését, a rend helyreállítását,a valóság és egyben a politikai visszaszerzését tekintette. Ezt a feladatot egyenértékűnek gondolta a politikatudomány megújításával. A megújuláshoz azonban Voegelin szerint nem előre, hanem vissza kell lépni, egészen a klasszikus politikai filozófia szemléletmódjáig.
Az emberi nagyság elemei
Két esszé
Rudolf Kassner annak a múlt század végén induló írónemzedéknek volt egyik jeles képviselője, amelyik olyan nagy humanista szellemeket adott Európának, mint Paul Valéry, André Gide, Rainer Maria Rilke, Thomas Mann, Hermann Hesse, T. S. Eliot…
Magyarország a nemzetközi környezetpolitikában
Hogyan születnek a kormányzati döntések? Miért teszi a kormányzat éppen azt, amit? A kötet a közpolitika ezen alapkérdéseiből indul ki, konkretizálva azokat a nemzetközi környezetpolitika területére. Elemzésünk azt igyekszik feltárni, hogy milyen motívumok, tényezők hatására döntött úgy a magyar kormányzat, hogy részt vesz és éppen olyan módon vesz részt, ahogy tette a globális környezetvédelmi együttműködésben, egészen pontosan az éghajlat-változási és a biodiverzitási rezsim munkájában.
Kiegyensúlyozottság és kampány a médiában
A politikai újságírásra fordított figyelem különösen kampányidőszakban nő meg, a kampányok pedig a 2000-es évek eleje óta egyre sűrűbben követik egymást. A politizáló nagyközönségnek hol az európai parlamenti, hol a magyar országgyűlési, hol az önkormányzati választásokra való készülődést, hol pedig a különböző pártok által indított népszavazási kezdeményezések előkészületeit kell figyelemmel követnie.
A Kisebbségi területi autonómia elmélete és gyakorlata.
Válogatott politikai írások
A könyvet ajánljuk mindazoknak, akik érdeklődnek a francia kultúra és politikai gondolkodás iránt, a szűkebb szakmának éppúgy, mint a nagyközönségnek.
Leírás
A nemzetek története és Európa története összefonódott. Európában sokáig a nemzethez kötődés jelentette a legfontosabb referenciapontot az egyén számára. Az európai integrációval azonban egy nemzetek feletti azonosulás lehetősége is megszületett. Európa nemzeteit ma már a kialakult jogi és intézményes struktúrák és a közös reálpolitikai és gazdasági érdekek szövevénye is az Európai Unióhoz köti. Az EU történetében időről időre felvillanó, hol megerősödő, hol gyengülő euroszkeptikus hangok azonban jelzik, hogy a struktúrák összetartó ereje önmagában talán mégsem elégséges ennek az egyedülálló nemzetek feletti közösségnek az egybentartásához. Európát valójában a polgárai tarthatják össze. Csak az ő erős kötődésük legitimálhatja a közösség politikai és intézményes struktúráit. De vajon milyen kötődésekkel, kollektív azonosságtudattal rendelkeznek Európa polgárai? Vajon a nemzetek feletti azonosságtudat is hasonló mintára jön majd létre, mint a nemzeti identitások? Az állampolgárság intézményének milyen kihívásokkal kell szembenéznie napjainkban? A nemzet, az identitás és a politika összefüggéseit vizsgálva ezekre a kérdésekre keressük a válaszokat.
Koller Boglárka (1974) a Zsigmond Király Főiskola Nemzetközi Tanulmányok Intézetének oktatója. 1998-ban közgazdászként végzett a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetemen (most Corvinus Egyetem). 2000-ben MA in Nationalism fokozatot szerzett a Közép-európai Egyetemen. 2001-ben a London School of Economics Európa tanulmányok szakán szerzett diplomát. PhD értekezését a posztnemzeti identitás-struktúra dinamikus, identitásháló modelljéről írta és 2004-ben védte meg a Corvinus Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Doktori Iskolájában. Kutatási területe az európai polgárok nemzeti és nemzetek feletti identitása.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Koller Boglárka |
Megjelenés | 2006 |
Terjedelem | 153 oldal |
Kötészet | puhatáblás |
ISBN | 978 963 9683 55 8 |