Hasonló termékek
Az Igazság ragyogása a Kinyilatkoztatás fényében
Füzetünk a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola által 2016. november 19-én rendezett tudományos konferencia előadásainak szerkesztett szövegeit tartalmazza.
Tanulmányok az ókori Izrael kultuszáról
Kötetünk nem a hagyományos értelemben vett kultusztörténet, jóllehet vizsgálódásaink során általában történeti perspektívába helyezzük a kérdéseket. Igyekeztünk egyes problémáknak az izraelita gondolkodásban tetten érhető legkorábbi felmerüléséig visszanyúlni; de nem felejtkeztünk meg arról sem, hogy néhány helyen egészen a korai zsidóság irodalmáig futtassuk ki anyagfeldolgozásunkat - az ókori Izrael ezen általában kevéssé ismert korszaka ugyanis sok meglepetéssel tud szolgálni az érdeklődőknek.
A liturgiáról ökumenikus megközelítésben
Az istentisztelet, a liturgia: kultusz, amely a szó eredeti értelmében "művel, alakít". Műveli a transzcendens és az immanens közötti kapcsolatot, művel a közösség személyköi kapsolatait, és végeredményben - ezekkel összefüggésben - műveli magát a kultuszban részt vevő egyént is.
„Új bort új tömlőbe”
A mai morálteológia szeretne megújulni, s ehhez merítenie kell az eredeti források frissességéből. Így az erkölcsteológia szisztematikus felépítésében hangsúlyosabban előkerül a Biblia, s főleg a hegyi beszéd. Itt olyan tiszta forrásra, gyújtószikrára találunk, amely a történelem végéig hatni fog. Elbűvölve olvassa minden kor minden kereszténye.
Szövetségek erőterében
A deuterokanonikus irodalom alapvető kérdései
Az Ószövetség ún. „deuterokanonikus” könyvei – Tóbiás/Tobit, Judit, 1-2 Makkabeusok, Sirák fia, Salamon bölcsessége, Báruk, Jeremiás levele, Eszter és Dániel kiegészítései – elsőrendű fontosságú információkat szolgáltatnak a Kr. e. két évszázadban élő zsidóság teológiájának, illetve tágabban vett eszmetörténetének és világlátásának megértéséhez.
Leírás
A világvallások között kevés mutat föl oly szövevényes és terhelt viszonyt, mint a zsidóság és kereszténység, és e kapcsolat a mélypontját a vészkorszakban érte el. Az eltelt évtizedekben – a vallásközi párbeszéd kibontakozásával – a remény jelei mutatkoznak, a személyes közeledés és közös társadalmi föllépés mellett megjelent a teológiai és lelkiségi meglátások kölcsönösen gazdagító megosztása is.
A Békés Gellért Ökumenikus Könyvek sorozatának negyedik darabja a kétoldalú vallásközi párbeszédek közül elsőként a keresztények számára – és reményeink szerint a zsidók számára is – a legfontosabbat, e két vallási hagyomány kapcsolatát vizsgálja, fontos forrásszövegek tükrében.
A három bevezető tanulmány után az első fejezet a Római Katolikus Egyház, a második pedig a genfi központú ökumenikus kereszténység párbeszédét tekinti át a zsidósággal. Végül, a harmadik fejezet az alulról induló vallásközi szerveződések – így a legrangosabb, a Nemzetközi Zsidó–Keresztény Tanács – megnyilatkozásai közül emeli ki a legjelentősebbeket.
Kötetünk szerény hozzájárulás ahhoz, hogy a zsidó–keresztény párbeszéd (és ezáltal a két vallás) olajfája – Magyarországon, Közép-Európában, de szerte a világon is – újra kizöldüljön, és lombot eresszen. A kötetben olvasható megnyilatkozások segíthetnek egy új nemzedék újfajta párbeszédében, a vallási, közéleti és társadalmi kérdéseink nyíltabb és őszintébb megvitatásában.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Dobos Károly Dániel, Nagypál Szabolcs |
Megjelenés | 2012 |
Terjedelem | 172 oldal |
Kötészet | ragasztott, kartonált |
ISBN 9789632364933 | |
Sorozat | Békés Gellért Ökumenikus könyvek |