Hasonló termékek
Modernitás illúziók nélkül
Niklas Luhmann társadalom- és politikaelmélete
Niklas Luhmann (1927–1998) több szempontból is egyedülálló alakja a modern társadalomtudományoknak. Egyrészt hatvan könyvből és több száz tanulmányból álló életműve eleddig a legátfogóbb, a legtöbb részletre kiterjedő és a legtöbb új összefüggést feltáró kísérlet a modern társadalom leírására. Másrészt pedig példátlan terjedelmű és intenzitású az a kritikaáradat, melyet radikális elméleti újításaival váltott ki, és azáltal, hogy számos, a modern társadalom működésére vonatkozó elképzelésünket illúziónak minősítette.
Cigányok Európában - Franciaország
A párizsi rom cigányok dédszülei 1905 körül érkeztek Franciaországba. A rom cigányok különböző útvonalait - a rom cigányok saját tanúságának és a szakirodalomban található megfigyeléseknek köszönhetően - ettől az időponttól kezdve jobban ismerjük.
A magyar emberitőke-állomány állapota
Platón Európa-programja szerint az igazságos állam feltétele, hogy minden egyes polgárnak csak azt a munkamegosztási helyet szabad elfoglalnia, amelyre „természete születésénél fogva a legalkalmasabb”.
Kisebbség és többség közt
A szerzők és a szerkesztők tisztában vannak a magyar holokauszt és a hozzá vezető jogfosztás egyedülállóan tragikus jelentőségével, azzal, hogy a magyar állam nem csupán nem védte meg, hanem meg is tagadta és halálba küldte saját honpolgárainak százezreit, de a jelen kötet a magyar és a zsidó történelmet (benne a magyar zsidók történetét is) nem pusztán passiótörténetként tárgyalja, hanem azt vizsgálta meg, hogy hogyan konstruálódnak ezek a közösségek, hogyan hatnak egymásra az egyéni és közösségi identitások narratívái, milyen interkulturális kapcsolódási pontjaik vannak, illetve történeti és szociológiai eszközökkel mennyire hasonlíthatók össze.
Éva gyermekei és az egyenlőtlenség eredete
Mesék, teremtéstörténetek, etnoszemiotikai elemzések (Afrika, Európa)
A kötet célja, hogy ne mozaikszerű, hanem koherens kép alakulhasson ki az olvasóban Görög Veronika fő kutatásairól: az etnikai, illetve társadalmi különbségek és egyenlőtlenségek ábrázolásáról és értelmezéséről az afrikai, európai vagy csak magyar folklórban. Ehhez a témához kapcsolódik a kisebbségek – nevezetesen a cigányok – folklórjának viszonya a befogadó népek szájhagyományához.
Egy változó kor változó ifjúsága
A kötet bemutatja az Európában végbement változásokat, vizsgálja, hogy a magyar fiatalok tiltottszer- és legálisszer-fogyasztása mennyiben tér el Európa más országainak fiataljaiétól, melyek azok a fogyasztási formák, amelyek alapján a magyar diákok Európa élén találhatóak, és melyek azok, amelyek alapján elmaradnak az európai átlagtól. Kísérletet tesz annak értelmezésére, hogy milyen társadalmi jelenségek magyarázhatják a fiatalok fogyasztási szokásaiban bekövetkezett változásokat. A kötet a Nemzeti Drogmegelőzési Intézet szakmai forrás sorozatának a kutatások 12. része.
Leírás
Bár a társadalomkutatók számára ma már evidencia, hogy a szülés és a születés a biológiai törvényszerűségeken túl kulturálisan is meghatározott folyamat, mégis feltűnően kevés vizsgálat vet számot ezzel a körülménnyel. A kötet, amelyet az olvasó a kezében tart, olyan szakemberek kutatásait sorakoztatja fel, akik a születés körüli jelenségeket kulturális összefüggéseikben tárgyalják. A tanulmányok felölelik mind a premodern, mind a modern, mind pedig a posztmodern szüléskultúra rendszereinek vizsgálatát, kritikáját, s ezek módszertani elemzését. A szerzők között egyaránt megtaláljuk a néprajztudomány, a demográfia, a szociológia, a kulturális antropológia és a perinatális pszichológia jeles művelőit, sőt e megközelítések gazdagságát tovább bővíti egy színházelméleti és egy, a születéssegítés szemszögéből írott elemzés. A témák a születés filozófiai metszetein túl a figyelem középpontjába állítják a szülés és születés hagyományos szokásvilágát, ezek változásait, a szociális környezet hatásait, a demográfiai folyamatok okait és vizsgálati lehetőségeit, a szülészet és ezzel párhuzamosan a laikus szülés- és születésértelmezés átalakulását, a modern szülészet kritikai mozgalmait, az otthonszülést, a születés vizuális reprezentációit, a szülés és születés hormonális hátterét, a szüléssel kapcsolatos attitűdök és a szülésélmény mérési lehetőségeit, az apás szülés problematikáját, a magzati kötődés különböző szintjeit, vagy éppen a mesterséges megtermékenyítés életetikai kérdéseit. Noha a témák sokfélesége felhívja a figyelmet a probléma összetettségére, a holisztikus szemléletmód és az interdiszciplinaritás szükségességére, illetve a szülés és születés vizsgálatának számos további kutatásra váró területére, mégis egységes keretbe illeszkednek: az emberi jövőről szólnak.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Kisdi Barbara |
Megjelenés | 2015 |
Terjedelem | 456 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 9789634140733 |
Sorozat | Ars Sociologica sorozat |