Hasonló termékek
Újságok és újságolvasók Ferenc József korában
Mely újságok számítottak a kor átlagolvasójának kedvenc lapjai közé, milyen élményvilágot, értékeket, ízlést közvetítettek? Egyáltalán hol és hogyan olvastak, kikből tevődött össze az olvasópublikum? Léteztek-e bizonyos kultúrális minták, standardok, fogyasztási szokások, amelyek végiggördültek a 19. századi Európán, és sajátos közép-európai színekkel egészültek ki? Ezekre a kérdésekre próbál válaszolni a könyv szerzője, egy speciális sajtótípus vizsgálata segítségével.
Emigráció és identitás
56-os menekültek Svájcban
Az 56-os forradalom leverése után kb. 200000 magyar hagyta el az országot. Svájc 13000-nek nyújtott menedéket. A munka elsőrangú kérdése: a kiválasztott tanúk beszámolója nyomán az elmúlt korszak emléknyomait felfedezi. Milyen sajátos módon reagáltak új élethelyzetükre a menekültek? A munka magját a velük folytatott beszélgetések képezik.
A történész szerszámosládája
A Történelem és társadalomtudományok konferencia két éve szerepel az Atelier Magyar-francia Társadalomtudományi Műhely programjában. Célja a történelem és a társadalomtudományok közötti hazai párbeszéd előmozdítása.
Gondoljuk újra a polgári radikálisokat
A könyv egy probléma újragondolására vállalkozik. A polgári radikalizmus kérdését ugyanazért kell felvetnünk, amiért Francois Furet tartotta szükségesnek a francia forradalom újragondolását.
Mítosz és emlékezet
A könyvben politikai mítoszok elemzésére történik kísérlet, visszavezetve az olvasót a Monarchia számtalanszor újraírt felbomlástörténetének forrásvidékére. A munka az elmúlt évszázad mítoszait olyan fiktív elbeszélésekként mutatja be, amelyek alkalmasak meghatározott világszemléletek közvetítésére, a szemtanú „hiteles” beszámolójába kódolva bele az ideológiai tartalmat.
A forradalom visszanéz
Sándor Iván könyve több nemzedékhez szól. Azokhoz is, akik még átélték az ötvenhatos forradalmat és szabadságharcot, és azokhoz a fiatalokhoz is, akik talán semmit sem tudnak róla.
Leírás
Sándor jugoszláv király meggyilkolásának számos részletét máig homály fedi. Igen keveset tudunk az 1934-es marseille-i merénylet előkészítéséről, az elkövetők és cinkosaik pontos kilétéről, valamint arról, milyen erők álltak a bűncselekmény mögött. A nemzetközi politika hivatalos körei Budapestet kívánták felelőssé tenni a merényletért. Végül népszövetségi eljárás indult az ügyben, mely Magyarországot felmentette a vádak alól.
Eckhardt Tibor visszaemlékezéseinek jó része e legutóbbi mozzanattal foglalkozik. A Genfben folyó eljárásnak – az akkor magyar népszövetségi főmegbízottként tevékenykedő – Eckhardt maga is aktív résztvevője volt. Neki kellett a magyar álláspontot megjelenítenie a világszervezet igencsak ellenséges légkörében. Ha a kisantant a francia külpolitika támogatását élvezve Budapestet el tudta volna ítéltetni, akkor ezzel a Párizs környéki békék revíziójának még a gondolatát is sikerült volna hosszú időre elhitelteleníteni.
Az, hogy nem így történt, nagyban Eckhardt genfi erőfeszítéseinek köszönhető, aki jelen kötetben a Népszövetségben kifejtett diplomáciai munka bemutatása mellett foglalkozik a gyilkosság közvetlen okaival, valamint a Magyarország elleni francia, jugoszláv, cseh és román támadássorozat hátsó mozgatórugóival is. Eckhardt Tibor eredetileg 1964-ben, angolul adta ki visszaemlékezéseit Amerikában, melyet most a tisztelt olvasó harmincöt esztendõ után végre magyar nyelven is kézbe vehet.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Kádár-Lynn Katalin |
Megjelenés | 2009 |
Terjedelem | 218 oldal |
Kötészet | ragasztókötött, puhatáblás |
ISBN | 9789632361970 |