Hasonló termékek
Vita és párbeszéd: a monoteista hagyománytörténeti perspektívában
A különböző vallási hagyományok közti konfliktus és a dialógusra való törekvés egyaránt alapvető jellemzője az emberi történelemnek. Az elmúlt évtized történései ezt az igen komplex problémát újra a figyelem középpontjába állították. Megmutatták, hogy nem pusztán az egyes egyházakat és felekezeteket elszigetelten érintő kérdésről van szó, hanem a globalizálódó világban élő emberiség mindennapjait befolyásoló problémáról. Kötetünk a monoteista tradíció világára koncentrál, ami nem az egyéb kultúrák iránti érdeklődés hiányából fakad, hanem abból, hogy látva a probléma összetettségét, magunk csupán a vallásköziség kérdésének egy meghatározott - ám lényegi - aspektusát láttuk célszerűnek tárgyalni. Reményeink szerint a kötetben olvasható tanulmányok rávilágítanak arra, hogy érzékeltessék a "vita és párbeszéd" történetének sokrétűségét.
Átalakuló hagyományok
Tanulmányok a korai zsidóság és a születő kereszténység irodalmából
Aquinói Szent Tamás és a mágia
Voigt Vilmos új kötete meglepetés: a szent teológia legnagyobb alakját, Aquinói Tamást veszi vizsgálat alá oly szempont szerint, amelyet a legkevésbé várnánk: azt vizsgálja, miként és mennyiben érvényesül a mágia ismerete a szent szerző munkáiban. Tamás nemcsak ismerte, hanem el is ismerte a mágia elméletét és gyakorlatát, miközben okosan meghúzza e népi tudás érvényének teológiai határait. A szerző egy élet nagy becsben tartott munkásságát új irányban bővítve rámutat Tamás mágiafelfogásának hátterére, forrásaira, ezáltal kínálva igazi intellektuális csemegét az érdeklődő olvasónak.
Ikonográfia ökumenikus megközelítésben
Kereszténységünk megosztottságának kezelése sehogyan másképp nem lehetséges, csak közös örökségünkre való jóindulatú, együttes reflexió útján. Felekezeti önazonosságunk csak a saját hagyományainknak és a kereszténységüket más hagyományozási folyamatok szerint megélő testvéreink hitének jóindulatú megismerése során tehető valóban felnőtt, stabillá, ugyanakkor mégis elfogadóvá, a másikra nyitottá.
Jézus és a Miatyánk
Ez a könyv nem tudományos írás – abban az értelemben, hogy nem tartalmaz önálló kutatási eredményeket. A szerző célja az, hogy megismertesse és megszerettesse az Olvasóval azt az imádságot, melyet Jézus Krisztus tanított nekünk.
Leírás
Jelen kötet egy a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészettudományi Karán „A vallásfogalmak sokfélesége" címmel rendezett konferencia válogatott és szerkesztett anyagát tartalmazza. A téma kiválasztását elsősorban az a célkitűzés motiválta, hogy a magyar nyelvű vallástudomány képviselői a vallás fogalmának megközelítésére koncentrálva képet adjanak e tudomány minél több irányzatáról és önértelmezési módjáról. A kötet írásai négy nagyobb egységbe különülnek. Az első rész írásai a modern vallástudomány kontextusában vizsgálják a vallás meghatározásának problémáját, nem megkerülve azt a másik, ezzel összefüggő kérdést sem, hogy lehetséges-e egységes vallástudomány. A második tematikai tömb az egyes szaktudományokban alkalmazott vallásfogalmakat veszi górcső alá, a harmadik rész egyes filozófusok, a negyedik írók és irodalmárok valláskoncepcióit mutatja be. A kötetet záró darabok a hétköznapi vallásosságot kutatva annak mennek utána, milyen következményei és céljai lehetnek a vallásfogalom ilyen vagy olyan rögzítésének a vallási gyakorlatban. A gyűjteményt alkotó szövegek alapvetően felekezetsemleges, elemző megközelítésből születtek, ugyanakkor több szerző kifejtésmódjában érzékelhető az érzelmi/világnézeti azonosulás vagy szembenállás. A kötet összeállítói azt remélik, hogy az itt olvasható írások hozzájárulnak annak tudatosításához, mennyire nélkülözhetetlen a vallás tematikájának elemző megközelítése egy olyan kultúrában, amelyet átszőnek a vallásra való hivatkozások.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Kendeffy Gábor, Kopeczky Rita(szerk) |
Kiadó | Károli Gáspár Református Egyetem / L'Harmattan, Budapest |
Kiadás éve | 2012 |
Oldalak száma | 216 oldal |
ISBN | 9789632366234 |
Sorozat | Károli könyvek sorozat |