Hasonló termékek
Az önazonosság alakváltozásai az abszurd drámában
Samuel Beckett, Harold Pinter és Tom Stoppard művészetének színház-, és drámatörténeti újításai a 20. század második felétől napjainkig éreztetik hatásukat a színpadon világszerte. Műveik komplexitása, részletgazdagsága, a szövegek rétegzettsége olykor nagy kihívás elé állítja a színházba járó közönséget és az olvasót.
Álomfejtés
Julio Cortázar novelláinak szimbólumelemzése
A könyv szerzője a modern latin-amerikai irodalom egyik legjelentősebb írójának öt novelláját elemzi mítosz- és szimbólumkritikai megközelítéssel. Elméleti háttérként az ősi irodalmi létértelmező alakzatok (mítosz, szimbólum) meghatározására, rendszerezésére tett kísérletek közül Gilbert Durand kulturális antropológiából kiinduló, átfogó, multidiszciplináris rendszerét ismerteti és választja elemző stratégiájának kiindulópontjául.
Dosztojevszkij szentjei
E könyv középpontjában Dosztojevszkij alkotóművészetének keresztény szempontú megközelítése áll: az író legjelentősebb regényei alapján az un. pozitív szépségű hősök valódi kontextusát tárja fel. A szerző az életművet a Krisztusról szóló regény megírásának egyetlen nagy kísérleteként értelmezi. E hőstípusok életműbeli fejlődését nyomon követve bontakozik ki az olvasó előtt a Dosztojevszkij által abszolútnak tartott pozitív szépség, a közvetlen Krisztus-kép.
Rilke - Ornamentika és halál
Rilke tudott az élet nehézkedéséről, ami egyszerre „feladat”, „bánat” és "fény a derűs szellemben”. Látta a szépségnek azt az oldalát, amelynek „iszonyú” látványa megsemmisíti az életet, megsejtett valamit a szépség azon destruktív túlhatalmából, amelyhez ő maga még mindig lenyûgözve fordul, de amelytől rövidesen az egész század menekülni igyekszik. A szépség mint Egész, illetve a totális szépség mélyén tanyázó rútság tapasztalatából származik költészetének meghatározó etikai dimenziója, annak a helynek a keresése, ahol az ornamens megtörik, és ahol a dolgok„kimeríthetetlen tárggyá” válnak.
A szerző árnyképe
Romantikus költőmítosz Kierkegaard és E. T. A. Hoffmann alkotásesztétikájában
A kötet Kierkegaard romantikakritikáját mutatja be a műveiben utalásszerűen felbukkanó Hoffmann-elbeszéléseken keresztül, irodalom és filozófia, forma és egzisztencia, retorika és teória kölcsönhatásában. Az „árnykép” e határvidékek szimbóluma, az egzisztencia belső lényegére, a hamis illúziókon alapuló, költött létezésre és az élet sötét oldalára utal. Megrajzolása anyilvánvaló helyett a rejtett vonatkozások kutatására ösztönöz. A kötet a Laokoón könyvek sorozat része.
Leírás
A könyv az indoeurópai összehasonlító nyelvészet egy izgalmas és szerteágazó kérdésével foglalkozik: az augmentummal, amely a görög, az indoiráni, az örmény és a fríg nyelvekben a múlt idő jeleként használatos.
A szerző részletesen elemzi a görög és az indoiráni augmentum problémáit, de a témát tágabb összefüggésrendszerbe ágyazva tárgyalja az indoeurópai alapnyelv és az egyes indoeurópai nyelvek igeragozási rendszerének fejlődését is, és eközben olyan témákat érint, mint az aspektus és az akcióminőség, az indoiráni névszóképzés, a laringális-elmélet vagy éppen a Rigvéda himnuszainak metrikai jellegzetességei.
Paraméterek
Megjelenés | 2013 |
Terjedelem | 262 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 9789632366258 |