Hasonló termékek
Mindszenty bíboros az elbeszélt történelemben
A történettudományban mára elfogadottá vált, hogy a korábban kissé lebecsült jelentőségű elbeszélt történelem az írottakkal egyenértékű forrás. Ebből kiindulva a kötet az angol nyelvű Oral Historynak nagyrészt a szerző által újonnan felkutatott és egyúttal magyar nyelven első alkalommal közreadott forrásanyagára támaszkodik, és veti össze az új információkat a Mindszenty-irodalom eddigi amerikai és magyar forrásaival. A következtetések levonása a már gyakran idézett egyes források újraértelmezésével is jár.
Elhívástól kihívásig
Szánj időt magadra, hogy életed legyen
Notker Wolf, a bencés rend leköszönő prímás apátja, a világutazó, nagyvállalati felső vezetőhöz hasonló életet élő, időzsonglőr szerzetes saját bölcsességét osztja meg közérthető, egyszerű mondatokban mindenkivel, aki küzd az idővel. Az idő múlásával, hiányával, gyorsaságával, lassúságával, az idő szűkével, az időzavarral.
Átmeneti rítusok.
A magyar társadalolmtudományi könyvkiadás nagy adósságai közé tartozik a 20. század elejének klasszikus vallásantropológiai értekezése, Arnold van Gennep Átmeneti rítusok című műve. Noha közel száz évvel ezelőtti (1909) megjelenése óta a rítuskutatás egyik alapművévé (és nyomában az "átmeneti rítus" fogalma mára általánosan bevett terminus technicusszá) vált, a magyar olvasóközönség számára mindeddig nem volt hozzáférhető magyar nyelven.
Leírás
"Ebben a könyvben néhány életszentségre vezető monasztikus eszközre fogok reflektálni, amelyekre én Szent Benedek Regulájában rátaláltam. Úgy tűnik számomra, hogy ezek nem csak a monostorok, de az egyház egésze számára is különösen lényegesek. Amit Benedek részünkre közread, az nem több, mint az evangéliumi tanítás egy sajátos helyzetre alkalmazott foglalata. Remélem, tudok úgy reflektálni Szent Benedek szavaira, hogy az segítsen az olvasónak a saját körülményeire alkalmazni a tanítást, és talán ráakad majd eme ősi írások között olyan szavakra, melyek életadónak bizonyulnak."
A benedeki Regulát olvasva a szerző nem kevesebb, mint 13 olyan témát vesz sorra, melyek a monasztikus szerzetesi élet, de tágabb értelemben a keresztény élet szerves részét képezik. Az aszkézis, az olvasás, a kikapcsolódás, a szemlélődés vagy éppen a Krisztus-központú élet mind olyan kulcsfogalmak, melyek a szerzetesség kezdetei óta hozzátartoznak a teljességre irányuló emberi létmódhoz. Az elmélet gyakorlatba ültetését bontja ki Casey atya közérthető, a modern ember számára is világos, két lábbal a földön álló módon, a maga rá jellemző, finom humorával. Ahogyan Isten emberré, idegenből baráttá lett, remélhetőleg úgy válnak majd Benedek néha talán zordnak vagy maradinak tűnő meglátásai ismerőssé a "városi" olvasó szemében.
MICHAEL CASEY atya trappista szerzetes, az ausztráliai Tarrawarra Apátság tagja. Teo!lógiai tanulmányait Leuvenben végezte, majd Melbourne-ben doktorált. A középkori ciszterci irodalom szakértője és fordítója, számos önálló lelkiségi és teológiai írás szerzője. Beszédei és lelkigyakorlatai világszerte sokakat inspirálnak a monasztikus élet jobb megértésére és elmélyítésére. Eddig magyar nyelven megjelent munkája: Sem rabszolgák, sem gyermekek (Pannonhalmi Főapátság, Pannonhalma, 2019).
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Michael Casey |
Megjelenés | 2021 |
Terjedelem | 274 oldal |
Kötészet | kartonált, füles |
ISBN | 9789634147701 |
Sorozat | Lectio Divina |