Hasonló termékek
Kapcsolatban – Istennel és emberrel. Pszichológiai és bölcsészeti tanulmányok
A személyközi kapcsolatok építő és károsító hatásainak vizsgálata napjainkban általánosan elismert, népszerű kutatási téma. Tudományos elméletek sora érinti, tárja fel és rendszerezi e terület újabbnál újabb kihívásait, melyek a 21. században is igen sokrétűek, hiszen a kapcsolati terek a globalizációval a végtelenbe nyúlnak, s nemcsak a hétköznapi kontextus színezi át és alakítja emberi viszonyainkat, hanem a virtuális valóság és annak sokszor korlátok nélküli információáradata is. Hogyan viszonyulunk tudományos megközelítésben az interperszonális viszonyok gazdag területéhez? Kötetünk pszichológiai, bölcsészeti, teológiai és társadalomtudományi területen, négy tematikai egységbe rendezve, több nézőpontból enged betekintést e jelenség spektrumába: a kapcsolatok egészségét, fejlesztő erejét, árnyoldalait bemutatva és rámutatva az Isten iránti, sajátos spirituális kapcsolat vonatkozásaira is.
Antifilozófusok. Huszonöt időszerű kérdése a kereszténységhez
A könyv olyan radikális keresztény, vagy a kereszténységen töprengő gondolkodók, alkotók egy-egy kérdését mutatja be, akik az európai bölcseleti hagyománynak a görög hagyományoktól eltérő, más fókuszát teremtették meg. Ez részben az akadémiai filozofálással való szembehelyezkedésből, részben pedig e gondolkodók többségére jellemző keresztény hitükből ered. Közös bennük az, hogy a kereszténységhez intézett kérdésük magában rejt egy antifilozófiai hozzáállást, éspedig azáltal, hogy elfogadják azt a kihívást, amelyet Pál apostol a Korinthusiakhoz írt I. Levelében a kereszténység gondolkodási formájáról adott: a keresztről való tanítás őrültség a filozófus elme számára - illetve Pascallal szólva: Ábrahám, Izsák és Jákob Istene nem a filozófusok istene. Az antifilozófus kifejezés Alain Badiou terminusára utal, aki Pál apostolt nevezte így. A szerzőnő kérdése ez: Vajon együtt tudunk-e még gondolkodni a nagy keresztény írókkal és alkotó egyéniségekkel, vajon megmozdítanak-e bennünk valamit azok az elementáris egzisztenciális kérdések, melyek foglalkoztatták őket a Bibliával folytatott beszélgetéseik során? Vajon van-e még a keresztény gondolkodásban elég élet ahhoz, hogy átvegye a stafétabotot ezektől és persze más elődöktől.
Állami jog és erkölcsi rend
Jelen kötet Ernst-Wolfgang Böckenförde jog- és vallásfilozófiai, államelméleti munkásságából szemelget, főként olyan tanulmányokat állítva középpontba, amelyek jog és erkölcs, vallás és jog bonyolult viszonyrendszerét veszik górcső alá, és máig ható tanulsággal szolgálnak.
Dosztojevszkij szentjei
E könyv középpontjában Dosztojevszkij alkotóművészetének keresztény szempontú megközelítése áll: az író legjelentősebb regényei alapján az un. pozitív szépségű hősök valódi kontextusát tárja fel. A szerző az életművet a Krisztusról szóló regény megírásának egyetlen nagy kísérleteként értelmezi. E hőstípusok életműbeli fejlődését nyomon követve bontakozik ki az olvasó előtt a Dosztojevszkij által abszolútnak tartott pozitív szépség, a közvetlen Krisztus-kép.
A bölcsesség műhelyéből
„A jelen kötet több okból is felkeltheti és lekötheti az olvasó figyelmét. Először is a Sapientia Főiskola Filozófia Tanszéke műhelyének újabb eseményébe enged bepillantást, másfelől a kortárs magyar filozófiai gondolkodás metszetét is nyújtja azáltal, hogy vitára hívja a velünk élő nemzedék néhány kiválóságát."
A nagy zarándok végleg célhoz ért
Tanulmányok Xeravits Géza emlékére 50. születésnapja alkalmából
A Gülen-mozgalom
Él az Egyesült Államokban egy példás életű, Béke-díjjal kitüntetett török vallástanító, akit hazájának államelnöke minden baj okozójának akar feltüntetni. Fethullah Gülen a neve.
Leírás
A Mezei Balázs köszöntésére készült kötetben olyan szerzők írásai olvashatók, akik
közel álltak és állnak a gondolkodásához: hatást gyakoroltak rá, vagy impulzusokat nyertek
belőle. A kötet fejezetei a filozófiatörténet, a metafizika és etika, az esztétika és misztika,
a vallástörténet és vallástudomány, valamint a teológia és fenomenológia területeire tagolódnak.
Ez nemcsak az ünnepelt gondolati sokrétűségét jeleníti meg, hanem azt a szellemi
közeget is képviseli, amely idehaza valamilyen formában hozzá kapcsolható: a szorosabban
vett tanítványokat, a szűkebb és tágabb kollegiális viszonyokat, a nemegyszer baráti kapcsolatokat,
amelynek összekapcsoló eleme Mezei Balázs személye, gondolatisága.
A kötet írásai ilyen módon az eddigi gondolkodói utat is valamiképpen kirajzolják.
A kötet szerzői: Bakos Gergely – Bazsányi Sándor – Bernáth László – Czakó
István – Fodor György – Fröhlich Ida – Hankovszky Tamás – Hidas Zoltán – Jani
Anna – Kodaj Dániel – Kuminetz Géza – Lautner Péter – Lázár Kovács Ákos –
Marosán Bence Péter – Máté-Tóth András – Maróth Miklós – Paár Tamás –
Pogrányi Lovas Miklós – Puskás Attila – Sárkány Péter – Suszta Laura – Szalay
Mátyás – Szeiler Zsolt – Szombath Attila – Szuromi Szabolcs Anzelm – Varga
Péter András – Vassányi Miklós – Vető Miklós✝ – Vincze Krisztián.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Hidas Zoltán, Jani Anna |
Megjelenés | 2021 |
Terjedelem | 424 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 978-963-414-713-8 |