Hasonló termékek
Mit láték álmomban
Bosnyák Sándor az ötvenes évek végétől kötetekre való értékes folklórszöveget gyűjtött, így a magyar néphit, hiedelem- és történeti mondák terén talán neki van a legnagyobb gyűjteménye.
Afrikai hangszerek
Habár magyar nyelven is egyre több könyv foglalkozik az afrikai kultúrával és szűkebben a zenével is, de az afrikai hangszerek gondos bemutatásával még adós a szaktudomány.
Halászó parasztok - halászati vállalkozók
A szerző az e kötetbe foglalt régebbi és újabb dolgozatainak publikási formájául a forrás és az elemzés együttes közlését választotta. A források és az elemzések a 18. századtól a 20. század első évtizedéig ívelő két évszázadot ölelik fel, így pontosan tükrözik a magyarországi halászat üzemszervezetének és eszközkészletének változási, átalakulási tendenciáit, és sokoldalúan informálnak a halászatot meghatározó közjogi felfogás és a vízhasznosítás ökológiai feltételrendszere koronkénti módosulásairól. A kötet nemcsak a magyar halászat üzemszervezetének és eszközkészletének forrásközlésekre alapuló monografikus összegzéseként, hanem a történeti néprajzot orientáló módszertani javaslatként is hasznosítható.
Ausztrália bennszülött nyelvei
A világ nagy nyelvcsaládjai közül Magyarországon jóformán csak az indo-európai és néhány eurázsiai nyelvcsalád ismert jobban. Szinte semmit sem tudunk az afrikai, az amerikai indián vagy az óceániai nyelvekről és nyelvcsaládokról, történelmükről, nyelvi jellegzetességeikről. Ezt a hiányt pótolja az ausztráliai bennszülött nyelvek vonatkozásában Vászolyi Erik nyelvészprofesszor műve, amelyben saját, több évtizedes helyszíni tapasztalata alapján vezeti be az olvasót az ötödik kontinens bennszülött nyelveinek világába. Könyve első részében e nyelvek csoportosításának, átírásának, kutatásának problémáiról és történetéről szól; a második részben részletesen bemutatja az ausztráliai bennszülött nyelvek hangtani, nyelvtani és mondattani jellegzetességeit és problémáit, amelyek az európai nyelvekhez szokott olvasó számára a reveláció erejével bírnak.
Protestáns népi látomások a XVIII. századból I. kötet
A XVIII. századi népies barokk irodalom ezideig alig feltárt területét öleli fel a protestáns népi látomásirodalom: népi prédikátorok, parasztpróféták prédikációi, „látásai”, jövendölései, melyek a látomások stiláris és tartalmi kereteibe foglalva szóban és kéziratokban egyaránt terjedtek e háborúkkal, politikai és vallási megosztottsággal terhes időkben.
Bevezetés két szociálantropológiai elméletbe
A Bevezetés két szociálantropológiai elméletbe rendhagyó mű. Bár egyetemi tankönyvnek íródott, valójában jóval több, mint amit a „bevezetés" cím sugall. Benne a 20. századi szociálantropológia egyik legnagyobb mestere, a rokonságkutatás két legfontosabb irányzatának, a Rivers tői Radcliffe-Brownig húzódó angolszász strukturalista-funkcionalista, valamint az ezt követő, Lévi-Strauss nevével fémjelzett (francia) strukturalista iskolának a műhelyébe vezeti be olvasóit - széles és személyes látképet adva ezen keresztül az antropológiai kutatások alfájának és ómegájának számító rokonságkutatások fő kérdéseiről, módszertanáról, eddigi eredményeiről és napjainkban zajló, heves szakmai vitáiról.
Leírás
A könyv anyaga Pozsony vidékétől a Tokaj-Hegyaljáig, sőt Erdélyig a legkülönbözőbb borvidékekről tartalmaz szövegeket az 1470-től 1846-ig eltelt időszakból.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Égető Melinda (szerk.) |
Megjelenés | 2012 |
Terjedelem | 336 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 9789639457051 |
Sorozat | Szőlőhegyek történetének forrásai |