Hasonló termékek
Fjodor Mihajlovics Niëtzky
Széljegyzetek a kései Nietzsche nihilizmus- és esztétikumképéhez
E kötet a kései - a Zarathustra utáni - Nietzsche nihilizmusképét járja körül, különös tekintettel a Dosztojevszkij-élményre, s kiváltképp a filozófus Ördögök-olvasatára. Ha a nihilizmus a nietzschei gondolkodás egyik kulcsfogalma, egyben minden vendégek ama legfélelmetesebbike, aki az ajtónk előtt toporog, akkor némi túlzással más se történik az Ördögök-jegyzetekben, mint a kulcs zárba illesztése, s a fogalom felnyílása. Mi Nietzsche - a kései években egyre inkább összefonódó - ,,jó európaiságának", nihilizmusképének és Dosztojevszkij-olvasmányainak a lényegi összefüggése?
Paradoxes of Existence
Contributions to Kierkegaard Research
The complexity of Søren Kierkegaard’s (1813-1855) œuvre has captured the attention of scholars in many different fields such as philosophy, theology, religious studies, aesthetics, literature and the social sciences. Some interpreters have attempted to define the Danish thinker exclusively as a philosopher, theologian, religious writer, novelist, literary critic, drama critic, literary theorist or psychologist. The present approach differs from these interpretative positions inasmuch as it tries to present the complexity of Kierkegaard’s thoughts and texts, in a way which demonstrates the appropriateness of a variety of different methodological and hermeneutical approaches.
Emergens evolúció
Az emergens evolúció szókapcsolat, amely Lloyd Morgan 20. század eleji emergentista filozófus főművének címét idézi, azt a szemléletmódot akarja nevesíteni, amelyben az élet, a kultúra, a tudomány vagy akár az informatika jelenségeit ismét az újdonságok megjelenése és a világ szintezettsége felől akarjuk értelmezni.
Filozófia és társadalmi remény
A politikai filozófia alapelvei
Domingo Blanco Fernández könyvében a politikai filozófia alapjainak mélyebb megértésére törekszik, mint azt a szerző által kritikával érintett mai politológiai irányzatok egyáltalán érdemesnek gondolják.
Leírás
A Szabadság vezeti a népet - ez a címe Eugene Delacroix az 1830-as párizsi forradalomnak emléket állító híres festményének, amelyen a Szabadságot megszemélyesítő nőalak francia trikolórral a kezében, a felkelők élén tör előre a barikádokon. A műalkotás jól jelképezi, milyen alapvetően és mélyen kapcsolódott össze a forradalom jelensége a szabadság eszméjével. Mégis, a forradalmak sokszor nem szabadságba, hanem újabb zsarnokságba torkolltak: jakobinus vagy éppen bolsevik terrorba. Jelen kötet két olyan filozófus forradalomról és szabadságról alkotott nézeteit veti össze, akik maguk is szerepet játszottak az 1848-as "népek tavasza" forradalmaiban, és politikai gondolkodásuk központi kérdésévé vált a forradalom fogalma. Kettejük alapállása nem is különbözhetett volna jobban egymástól: míg Tocqueville a szabadságot féltette az újra és újra fellobbanó forradalmaktól, addig Marx egy világméretű proletárforradalomtól remélte a valóban szabad társadalom létrejöttét. Ennek ellenére az egyes forradalmakról adott diagnózisaik számos hasonlóságot mutatnak.
A kötet eme ellentétek és párhuzamok bemutatásán keresztül tárja fel forradalom és szabadság ellentmondásos viszonyát, miközben kitekint a korábbi és későbbi forradalomértelmezésekre is: Hogyan értékelték a nagy francia forradalmat a korszak filozófusai? Milyen tanulságokat vont le a francia és az orosz forradalomból a totalitárius diktatúrák árnyékában Hannah Arendt és Bibó István? És mit kezdhetünk a forradalom fogalmával a XXI. században?
KISS CSABA az ELTE-n végzett esztétika és filozófia szakon, majd az egyetem Filozófiatudományi Doktori Iskolájában szerzett PhD-fokozatot. Disszertációját 2019-ben védte meg, és még ugyanebben az évben megkapta érte a Cogito-díjat.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Kiss Csaba |
Megjelenés | 2020 |
Terjedelem | 272 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 9789634146988 |
Sorozat | Cogito könyvek sorozat |