Hasonló termékek
Az Opus Deitől a Provida Materig
Állambiztonsági hálózatok és egyházi kisközösségek
A könyv a korabeli állambiztonsági nyomozó szervek (politikai rendőrség) csak manapság hozzáférhetővé váló forrásanyagaira támaszkodva tárja fel és követi nyomon a Vatikán és a közép-kelet-európai katolikus egyház hálózati kapcsolatrendszerét, egyfelől a titkos ellenálló egyházi sejtek működését, másfelől ennek kifutásaként a nemzeti katakomba egyházak létesítésére tett erőfeszítéseket Kelet-Közép-Európában. A szerző a politikai rendőrség kriminalizáló célzatú interpretálásaihoz képest következetesen érvényesített forráskritikával a történtek igaz, komplex, okadatolt feltárására törekszik.
Tévúton
Ügynökök az ötvenhatos diákmozgalomban Nyugaton
Az 1956-os forradalom után Nyugatra menekült egyetemisták 1957-ben alapított szervezete, a Szabad Magyar Egyetemisták Szövetsége (UFHS) 14 országban, 3 földrészen fogta össze a magyar fiatalokat. A magyar állambiztonság az 1961-től MEFESZ nevet viselő szervezet több vezetőjét behálózta, beszervezte, akik 1967-re szétbomlasztották, majd feloszlatták a szövetséget. Várallyay Gyula, aki egykor elnöke volt a diákszervezetnek, több mint 40 év után járt utána, hogy kik és milyen módon árulták el diáktársaikat, a szabad egyetemisták szövetségét és a magyar forradalom emlékét.
A Johannita Rend Magyar Tagozatának arcképei
Jelen mű az idei kerek évforduló alakalmából a Johannita Rend Magyar Tagozatának a szellemiségébe nyújt bepillantást, valamint a történeti bemutatására vállalkozik. E kötet elsődleges feladatának az eltelt kilenc évtized jelentős eseményeinek és johannita személyiségeinek a kiemelését tekinti, emiatt egyes fejezetekben a részletek dominanciája figyelhető meg. Az évszámok és egyéb adatok megkerülése nélkül nehéz, szinte lehetetlen vállalkozás lett volna egy-egy johannita-életút alakulásának érzékletes bemutatása. Ugyanakkor megpróbálja tárgyát, a lényeget kiemelve megközelíteni, ehhez – és talán ez a legfontosabb megkülönböztető jegye – egy sajátos hangulatot is teremt: a magyar történelembe ágyazott rendi és tagozati johannita történések segítségével.
Ellenforradalom és szabadságharc
Zachar Péter Krisztián kötete az 1848/49-es szabadságharc korai szakaszába, az önvédelmi háború kezdeti időszakába enged betekintést. A szerző arra vállalkozott, hogy a hazai szakirodalmi feldolgozások, forráskiadványok és levéltári állagok mellett elsősorban a bécsi Hadilevéltár anyagainak, illetve az osztrák-német történetírás legújabb eredményeinek hasznosításával rajzolja meg a magyar nemzettudat számára oly meghatározó, Pákozd-Sukoró térségben lezajlott első sikeres csatát követő hónapok történéseit.
A huszadik század emlékezete a Galga mentén
A Galga menti interjúk elkészítése során a huszadik század magyar történelmének azon csomópontjai bemutatására vállalkoztunk, amelyek a társadalom nagyobb részének az életére meghatározó módon hatottak. Különösen fontosnak tartottuk azon témák körbejárását, amelyek a kommunista diktatúra évtizedeiben tabunak számítottak, a tűrt és tiltott „mező” határán találhatóak. Így kötetünkben érintjük a revízió témáját, a második világháborút követő hadifogságot, az egyházi iskolák államosítását, a diktatúra alatti vallásgyakorlást, a kuláktalanítást, az 56-os forradalmat követő megtorlást és a manapság újra fókuszba kerülő ügynökkérdést is.
Önállóság és kiszolgáltatottság
A Sárospataki Református Kollégium a XVIII. század utolsó és a XIX. század első évtizedeiben kivételes helyet foglalt el a hazai kulturális életben. Itt vezették be a magyar tanítási nyelvet hazánkban először, egyedülállóan gyakorlatorientálttá tették a jogászképzést, s számos új tantárgy felvételével bővült, változott a kollégium funkciója.
Leírás
A kötetben szereplő tanulmányok Kisbali László (1954–2009) halálának tizedik évfordulójára való megemlékezésként születtek, s megpróbálják – amennyire lehetséges – reprezentatív módon bemutatni, hol tartanak ma Magyarországon azok a tudományterületek, amelyeket Kisbali is művelt, és amelyekre számottevő hatást gyakorolt és gyakorol: elsősorban esztétika-, vallás-, művelődés- és filozófiatörténet. A tanulmányokat részben olyan szerzők jegyzik, akik tanítványként vagy kollégaként ismerték őt, részben pedig olyanok, akik már csak publikációiból – amelyek egybegyűjtve ugyanebben a sorozatban jelentek meg tíz évvel ezelőtt – inspirálódhattak.
Kisbali László (1954-2009)a pécsi egyetemen folyó esztétika-képzés egyik alapítója és nagy hatású tanára volt sok éven át. A tanszék jelenlegi oktatóinak többségét tanította. Jópáran épp miatta lettünk 'esztéták'. A kötet halála tízéves évfordulójára jelent meg. A tanszék több jelenlegi oktatója (Gálosi Adrienne, Horváth Károly és Popovics Zoltán) és korábbi munkatársa (Papp Zoltán, Somlyó Bálint, Szécsényi Endre), valamint alumnusa (Reményi Édua és Tóth Orsolya) is publikált a kötetben. A fedőlapon Losonczy István festményének részlete látható, aki szintén tanszékünk alumnusa (valamint Kisbali tanítványa volt Pécsen).
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Popovics Zoltán,Szécsényi Endre |
Megjelenés | 2019 |
Terjedelem | 266 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 9789634145684 |
Sorozat | Laokoón sorozat |
Recenziók
Recenzió a kötetről, Takáts József tollából "A 'nagy átalakulás'" címmel a Jelenkor szeptemberi számában:
jelenkor.net/hirek/1803/sorsunk-mikor-jarja-a-kor-a-tancat
Zavarba hozott kiskorúságunk
kulonbsegfolyoirat.hu/index.php/kulonbseg/article/view/280
Rövid ismertetés a kötetről az ÉS-ben:
es.hu/cikk/2020-08-28/weiss-janos/kisbali-temak.html