Hasonló termékek
Elitek és iskolák, felekezetek és etnikumok
Társadalom- és kultúratörténeti tanulmányok
Ausztrália bennszülött nyelvei
A világ nagy nyelvcsaládjai közül Magyarországon jóformán csak az indo-európai és néhány eurázsiai nyelvcsalád ismert jobban. Szinte semmit sem tudunk az afrikai, az amerikai indián vagy az óceániai nyelvekről és nyelvcsaládokról, történelmükről, nyelvi jellegzetességeikről. Ezt a hiányt pótolja az ausztráliai bennszülött nyelvek vonatkozásában Vászolyi Erik nyelvészprofesszor műve, amelyben saját, több évtizedes helyszíni tapasztalata alapján vezeti be az olvasót az ötödik kontinens bennszülött nyelveinek világába. Könyve első részében e nyelvek csoportosításának, átírásának, kutatásának problémáiról és történetéről szól; a második részben részletesen bemutatja az ausztráliai bennszülött nyelvek hangtani, nyelvtani és mondattani jellegzetességeit és problémáit, amelyek az európai nyelvekhez szokott olvasó számára a reveláció erejével bírnak.
A bűn nyomában
A budapesti bűnözés társadalomtörténete 1896-1914
A könyv arra a kérdésre keresi a választ, hogy 1896 és 1914 között hogyan jelent meg a hivatalos jogi, rendőri, kriminológiai, valamint a társadalmi diskurzusban a modern nagyvárosi bűnözés kérdése. A statisztikusok már a 19–20. század fordulóján megkísérelték a bűnözés mutatóinak elemzését, s ekkor jött létre a bűnözéssel foglalkozó tudomány, a kriminológia is. A rendőrség bűnözőképét ugyanakkor egyértelműen a „rovott múltúak” koncepciója határozta meg.
A japán modernizáció ideológiája
FARKAS MÁRIA ILDIKÓ egyetemi docens történelem, angol és japán szakon végzett az ELTE-n, majd történelemtudományból szerezte meg PhD fokozatát. A KRE BTK Keleti Nyelvek és Kultúrák szak oktatója, oktatási és kutatási területe a modern japán történelem, a japán-magyar kapcsolatok története, a japán kultúrtörténet és összehasonlító kultúratudomány.
Zenei hálózatok
A kötet társadalomtudományos alapossággal, egyben közérthető módon, magyar nyelven elsőként írja le és elemzi az új média térhódítása által meghatározott közegben átalakuló zenei közösségek dinamikáját és működését, illetve a tágabb kontextust adó kulturális és zenei trendeket. Az egyes tanulmányok egyúttal reflektálnak azokra a párhuzamos, kortárs zenei közösségi, történeti folyamatokra is, amelyek az átstrukturálódó médiatér legnépszerűbb kommunikációs csatornáitól távolabb zajlanak a legkülönbözőbb műfajokhoz kötődve, az elektronikus zenétől kezdve a black metalon át egészen a világzenéig.
Gépérzet
Interfész, interakció, navigáció
Miért tudja egy fél éves gyerek feloldani a billentyűzárat az iPhone-on és miért bizonytalanodik el sok gyakorlott felhasználó is, ha egy hibaüzenet után az ok és a mégsem gombok között kell választania? A válasz mindenképp az eszköz és a felhasználó közötti interakcióban keresendő: hogyan épül föl egy interfész, hogy érzékeljük, hogy értelmezzük, milyen lehetőségeket kínál, és válaszainkat hogyan tudjuk a felületen keresztül közölni a számítógéppel. Ez a könyv azoknak szól, akik szeretnék megismerni és elemezni az ember és a számítógép közötti kommunikációs folyamatot, túllépni a hétköznapi kattintások unalmas világán, megismerni a gépekkel való interakció történetét és bepillantást nyerni annak lehetséges fejlődési irányaiba.
A konvergens televíziózás
Csigó Péter könyve vitán felül a kortárs médiakutatás kiemelkedő teljesítménye, amely segít mindazoknak megérteni az új média világát, akik eddig csak élvezték, vagy épp elszenvedték azt.
Leírás
A szerző 1994 és 2006 között 28 hónapon keresztül végzett kulturális antropológiai terepmunkát a közép-afrikai Kamerunban, a kameruni futball társadalmi és politikai jelentőségét vizsgálva. Bár a könyv témája a futball, a szerző valójában a kérdések ennél sokkal szélesebb spektrumát tárgyalja. Bemutatja, hogy milyen kölcsönhatásban állnak egymással a helyi, nemzeti és globális társadalmi, kulturális, gazdasági és politikai tényezők. A tizenkét év történelmét magába foglaló vizsgálat lehetővé teszi, hogy nyomon kövessük a politikai attitûdök és értelmezések változását egy olyan időszakban, amikor az ország az egypártrendszerről a többpártrendszerre tért át, és amelynek során az 1990-es évek forradalmi lendületét egyre erősödő politikai kiábrándultság követte.A mû a sporton túlmutatva olyan, az antropológiai vizsgálódás szempontjából fontos kérdéseket boncol, mint a posztkoloniális állapot természete,a kameruniak viszonya a hatalomhoz és a hatalomból való kirekesztettséghez,valamint a korábbi gyarmatosítókhoz, az identitásformálás különböző szintjei a helyitől az országoson és a kontinentálison keresztül a globálisig. A könyv a kulturális antropológia és az Afrika iránt érdeklődők mellett a futballrajongók számára is érdekes olvasmány lesz.
Vidacs Bea egyetemi tanulmányait az ELTE néprajz–angol szakán végezte (1975–1981), majd tanulmányait az Egyesült Államokban folytatva a City University of New York Graduate Center Kulturális Antropológia tanszékén szerzett PhD-fokozatot. Magyarországon és Kamerunban végzett terepmunkát.Az Egyesült Államok különböző egyetemein tanított, emellett Fulbright-ösztöndíjasként az ELTE Kulturális Antropológia Tanszékén, a „Marie Curie Actions” keretében pedig két évig a PTE Néprajz – Kulturális Antropológia Tanszékén is oktatott.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Vidacs Bea |
Megjelenés | 2009 |
Terjedelem | 200 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 9789632362205 |
Sorozat | Kultúrák Keresztútján sorozat |