Hasonló termékek
Ezen vöfi Könyv a Karsai Mihályé - Vőfélykönyv Székről
A könyv Karsai Mihály, a jeles vőfély, által a múlt század végén írt lakodalmi versezeteket tartamazza. Hoppál Mihály az Európai Folklór Intézet igazgatója, néprajztudós és kutató széki gyűjtése alkalmával jutott hozzá, ehhez a rendkívül fontos, a kutatók és a laikus olvasók számára egyaránt érdekes forrásanyaghoz. A kötet a L'Harmattan Könyvkiadó és az Európai Folklór Intézet közös eredeti forrásokat közlő folklór sorozatának első darabja. A múlt század végi szöveg csaknem teljes egészében érthető és használható a mai olvasó számára is, akár korunk vőfélyinek kézikönyveként is szolgálhat. A munka színvonalát az illusztrációk szépsége és Korniss Péter felvételei emelik. A vöfények kimásolták belőle, ami nekik tetszett s aztán továbbadták Karsai Mihály szép kézírású füzetét.
Három vándorló Királyfirul való Historia
A kötet első felében sárospataki kéziratos népmesegyűjtemény olvasható, míg második felében a hozzájuk kapcsolódó jegyzetek.
Kalandozások a 20. századi kulturális antropológiában
A tíz tanulmányt és hozzájuk íródott bevezetést tartalmazó kötet megismertet a kulturális antropológia néhány meghatározó elméleti-módszertani törekvésével. A brit strukturális funkcionalizmussal, az amerikai neoevolucionizmussal, az etnikum és az identitás gondolatkörének különböző változataival, a Lévi Strauss strukturalizmusa mögött munkáló történetfelfogással, a kultúráról való gondolkodás különböző absztrakciós szintjeivel, s azzal a szemlélettel, ahogyan a kulturális antropológia közelít a fejlődőnek nevezett világ társadalmi és kulturális gondjaihoz tekintettel az abban élők választási kényszerére. A bevezetés segít abban, hogy az olvasó megtalálja ezeknek a témáknak a helyét a 20. századi kulturális antropológia egész vizsgálódási területén belül.
Ördög szára-bordája
...a Dohányozás meg-töretése az Isten beszédének Pörölye által, hét Prédikációkban foglalva... (Tiszalök, 1712–1713)
A kézirat több tudomány (teológia, folklorisztika, szociológia, művelődéstörténet, kritikai kultúrakutatás) érdeklődésére tarthat számot, jelentős forrás az életmód, mentalitás, a néphit, népszokások, a szóbeliség és írásbeliség vizsgálatához, a 17–18. századi nyelv és retorika vagy a test különböző felfogásai, test és hatalom viszonya iránt érdeklődő kutatásokhoz is.
A pasa fia meg a világszépe - Török népmesék
A pasa fia és a világszépe kötet több helyszíni gyűjtés anyagából válogat. A kötetben szereplő mesék olyan világba vezetnek, amelyekben legalább annyi az ismeros, mint az ismeretlen elem.
Mely hív szolgálattyáért esztendőbéli fizetése lészen
A válogatás egy kevéssé ismert és eddig föltáratlan iratanyagból, a Tiszántúlon birtokos Dessewffy család XVIII. századi gazdálkodásából ad ízelítőt. E dokumentumok tartalmukat tekintve a következőképpen csoportosíthatók: szerződéslevelek (contractusok), vármegyei rendeletek, földesúri utasítások, összeírások, uradalmi alkalmazottak elszámolásai, valamint jobbágyok panaszlevelei. A közölt anyag különös értékét adja, hogy az 1777-es úrbér rendezés utáni éveket mutatja be, s képet kapunk a jobbágyszolgáltatások változásáról éppúgy, mint a jobbágy-földesúr, valamint a tisztviselők viszonyának, életkörülményeinek alakulásáról.
Leírás
Bosnyák Sándor az ötvenes évek végétől kötetekre való értékes folklórszöveget gyűjtött, így a magyar néphit, hiedelem- és történeti mondák terén talán neki van a legnagyobb gyűjteménye. Ezekből a szövegekből igyekszünk minél többet megjelentetni a közel jövőben. A népi álomfejtésekből összeállított kötete is unikális értékű, különösen mert sok moldvai adat is található benne. Az utóbbi évtizedekben máshol is megélénkült a népi álomjóslatok antropológiai-pszichológiai és folklorisztikai vizsgálata. Bosnyák 1986-ban írt bevezető tanulmányával szinte egyidőben készült a Dreaming című kötet, amelyet Barbara Tedlock szerkesztett, és amelynek szerzői a korábban alig kutatott téma antropológiai megközelítését tűzték ki célul (Dreaming: Anthropological and Psychological Interpretations. Edited by Barbara Tedlock. Cambridge: Cambridge Univ. Press, 1987). Az utóbbi években nemcsak az amerikai antropológusok, de az európai kutatók is intenzíven foglalkoznak a témával, így a finn Anniki Kaivola-Bregenhoj (From Dream to Interpretation. In: International Folklore Review No. 7, 1990) vagy Iain R. Edgar (Dreamwork, Anthropology and the Caring Profession. Aldershot: Avebury, 1995). Reméljük, hogy ez a kis füzet a jövőben a hazai kutatók figyelmét felkeltve a téma korszerű szemléletű vizsgálatára ösztönöz. Bizonyára a füzet olvasói közül többen lesznek olyanok, akik a költői megfogalmazású szövegek szépségéért, vagy egyszerűen magukért a hagyományőrző álommagyarázatokért fogják majd elolvasni Bosnyák Sándor gyűjtését. Jó álomfejtést – és álmokat – a Kedves Olvasónak.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Bosnyák Sándor |
Megjelenés | 2005 |
Terjedelem | 200 oldal |
Kötészet | puhatáblás |
ISBN | 9630047152 |