Hasonló termékek
Élet és halál, örök élet és örök halál a Jelenések könyvében
Nagy József monográfiája fajsúlyos kettősség körül forog: a munka (örök) élet és (örök) halál szféráinak egyetemesen átfogó kozmológiai megragadását hajtja végre.
A Kálvinizmus nyitánya
Családi vitákról nem szokás beszélni. Lehet-e a reformáció emlékévében a protestantizmus családján belül lezajlott vitáról szólni? Talán csak az adhat erre felhatalmazást, ha ezáltal közelebb kerülünk felekezeti identitásunk mélyebb megismeréséhez.
A képzelet másik oldala. Irodalom és vallás Northrop Frye életművében
A kanadai Northrop Frye (1912–1991) a huszadik századi irodalomtudomány egyik legtöbbet idézett szerzője. Magyarországon mindeddig korai strukturalistaként tartották számon, azonban e kötet – az első magyar nyelvű Frye-monográfia – szerzője hangsúlyozza, hogy munkássága túlmutat a szűkebb értelemben vett irodalomtudomány
határain. Frye minden művében az irodalom és a vallás viszonyát, a szent könyv és a világi irodalom összefüggéseit vizsgálja, érdeklődésének középpontjában az irodalom etikai, vallási és társadalmi jelentősége áll. Amint Frye maga is nagy közönséget szólított meg, e róla szóló könyv sem csupán a szűk szakmai kör, hanem a művészet és a vallás összefüggései iránt érdeklődő valamennyi olvasó figyelmére számot tarthat.
Állam és demokrácia
Törvényhozás és törvénykezés az ókori Athénban
Földbolygó szívmagasságban
Domokos Johanna költészetéről
Life Story
This book is written to those who work with life stories. The purpose of the book is to give a theoretical basis (theological reflection, psychological background, philosophical insides, ect.) to those who care for life stories, to those who want to gain “autobiographical competence” and help others in reflecting on their own lives.
Leírás
Az Ószövetség vagy Héber Biblia magyarázatának számtalan megközelítési módja lehetséges, és valóban, számtalan magyarázat született: irodalmi és ikonográfiai, régiségtani és történeti, geográfiai és botanikai - és még ezernyi egyéb szempont szerint történt és történik a szövegek újracsoportosítása és (át)értelmezése. Annak, aki nem szakosodott a Biblia magyarázatának összetett feladatára, bizonnyal a legérdekesebb kérdés, hogy ez az ókori szöveg miképp ihlette meg a későbbi alkotókat az irodalomban, a képzőművészetben és a zenében - és hogyan hat a mai kultúránkra is mindaz, amit több mint két évezrede leírtak. Keresztyének számára mindazáltal az a legfontosabb, hogy eligazítást nyerjenek belőle hitük és életük alakításához: hogyan válhat a leírt betű életté, átélt és megvalósított realitássá a mindennapokban.
A jelen könyv igyekszik egyszerre eleget tenni mindegyik megközelítésnek, bár egyik mellett sem kardoskodik a kizárólagosság igényével. Így válik érthetővé a cím is: Az Ószövetség üzenete. Mit üzen mai olvasóinak a Könyv, ha ezúttal nem keletkezésére, körülményeire, utóhatására, hanem kifejezetten a tartalmára koncentrálunk? Eközben nyilván az összes szempontot igyekszünk figyelembe venni, de a ricouri deuxieme naiveté elve értelmében mintegy madártávlatból tekintünk rájuk, ezek szűrőjén át vizsgálva meg, hogy mit mond az ősi szerző a mai hallgatónak/olvasónak. Teológiai üzenetről van szó, e könyv szerzője is teológus, és ez nyilván meghatározza a szöveget is, amely a klasszikus "bibliai teológia" műfaja szerint orientálódik - ám ez csupán meghívás mindenki számára, hogy az üzenetet a saját álláspontja szerint fogalmazza meg.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Karasszon István |
Megjelenés | 2021 |
Terjedelem | 314 oldal |
Kötészet | ragasztókötött, kartonált |
ISBN | 9789634147879 |
Sorozat | Károli könyvek - monográfia |