Hasonló termékek
A munkajogi megfelelés ösztönzésének újszerű jogi eszközei
A munkavállalói jogok kikényszerítése, a munkajogi szabályoknak való megfelelés biztosítása és a vállalatok szociálisan felelős működésre való ösztönzése napjainkban szinte sziszifuszi törekvésnek tűnik.
Huizinga Noster
A kötet példaszerű alapossággal vizsgálja a Huizinga-recepción keresztül a húszas-harmincas évek egyik legfontosabb irodalmi, kulturális, világnézeti mozgalmát, az újhumanizmus magyarországi változatait, melynek olyan jeles képviselői említhetők, mint – többek közt – Kerényi Károly, Thomas Mann, Szerb Antal, vagy maga Johan Huizinga. Minthogy az újhumanizmus törekvései sokszoros átértelmezésen és torzításokon estek keresztül mind a szélsőjobboldali, mind a szélsőbaloldali ideológiák térnyerésének köszönhetően (lényegében egykor és most is), Balogh Tamás könyve az újhumanizmus törekvéseinek jobb megismerését, a hozzá kapcsolódó ideológiai konstrukciók lebontását is lehetővé teszi." (Havasréti József)
A homiletikai aptum
A homiletikai aptum az igehirdetés inkarnációs pontja.
A könyvben a következő kérdésekre keressük a választ: Miért nem maradunk inkább csöndben? Milyen kapcsolatban van a klasszikus retorikai aptum a homiletikai aptummal? Mi a kapcsolat az inkarnáció, az igehirdetés és a beszéd között? Mit jelent az a reformátori tanítás, hogy Isten Igéjének hirdetése Isten Igéje? A kalcedóni dogma tükrében hogyan elválaszthatatlan, oszthatatlan, elkülöníthetetlen az igehirdetésben az isteni és emberi? Miért lehet és kell őszinte, akár megválaszolatlan kérdéseket feltenni az igehirdetésben?
Életútinterjú
Vendégkönyvünk tanúsága szerint Baráti estéket a 80-as évektől havonta tartottunk, egyrészt barátoknak, másrészt a teológus ifjúság egy-egy csoportjának Lenkeyék csütörtöki teája címmel. Vendégelőadóink voltak pl. a nyugalmazott teológiai tanáraink közül Török István és Varga Zsigmond J., a Kossuth Lajos Tudományegyetem tanárai közül Bajkó Mátyás, Bitskey István, Görömbei András, Ujváry Zoltán professzorok, a Mozgáskorlátozottak Egyesületének PIREMON Kisvállalata igazgatója, Gere Kálmán, és sokan mások.
A japán modernizáció ideológiája
FARKAS MÁRIA ILDIKÓ egyetemi docens történelem, angol és japán szakon végzett az ELTE-n, majd történelemtudományból szerezte meg PhD fokozatát. A KRE BTK Keleti Nyelvek és Kultúrák szak oktatója, oktatási és kutatási területe a modern japán történelem, a japán-magyar kapcsolatok története, a japán kultúrtörténet és összehasonlító kultúratudomány.
Leírás
Dr. Szűcs Ferenc (1942–2020) a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Karának rendszeres teológiaprofesszora volt 1985-től haláláig. Református igeteológus, a Szentírás tanítását kutató, tudós tanárember, gondolkodó, akinek Kálvin útmutatásain alapuló munkái elsősorban Karl Barth és Emil Brunner hatását mutatják. Több mint harmincöt éven át volt teológusnemzedékek nagy tekintélyű és tisztelt oktatója, akinek az élet, az egyház és a társadalom teológiai kérdéseiben írott művei a consensus ecclesiae, az egyetemesség évezredes közös gondolkodásában fogantak (Dogmatikai prolegomena, 1991; Hitvallásismeret, 1996; Teológiai etika, 1993; Tükör által. Válogatott írások és tanulmányok, 2004; Kálvin olvasása közben. Válogatott írások, 2016).
Dr. Szűcs Ferenc 1985-ben, Vályi Nagy Ervinnél írott doktori disszertációja most jelenik meg először nyomtatásban. Bár a megjelenés régóta váratott magára, tanítványai előtt egyáltalán nem ismeretlen ez az antropológiai mű, hiszen különös feldolgozása és ismeretanyaga okán egyetlen, még írógéppel készített kézirata a mai napig kézről kézre jár a Hittudományi Karon.
Az imago Dei értelmezése a barthi és a Barth utáni teológiában című tudományos dolgozata nemcsak a teológusok, de a művelt nagyközönség számára is az újdonság erejével hathat, hiszen arról az emberről szól, aki a teremtő, megváltó és megszentelő Isten által sokkal több, mint amit általában gondol magáról.
Békési Sándor
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Szűcs Ferenc |
Megjelenés | 2022 |
Terjedelem | 134 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 978-963-414-896-8 |
Sorozat | Károli könyvek - Monográfia sorozat |