Hasonló termékek
Az értelmezés szükségessége
Tanulmányok Kertész Imréről
A Dajka Gábor Társaság által 2002 tavaszán rendezett konferencia anyagára alapozó kötet a legifjabb irodalmárnemzedék Kertész-képébe nyújt bepillantást, bizonyítva, hogy az immár Nobel díjas szerző a hivatalos elismerés előtt is népszerű kutatási téma volt a fiatalok körében - miközben a konferenciához hasonlóan a kötetben is szerepet kap egy-egy valamivel idősebb pályatárs (Margócsy István, Schein Gábor).
A kémikus, a pszichiáter, a jogász… és az irodalomtörténet - József Attila-értelmezések
"Csillagra akasztott homály!" Ezt a sort, József Attila gyönyörű verssorát választottuk annak a konferenciának a címéül, amelyet 2005. október 11-12-én rendeztünk meg az ELTE Bölcsészettudományi Karán.
A tudom-is-én-micsoda fogalma.
Források és tanulmányok
A tudom-is-én-micsoda – a nescio quid, a non so che, az el no sé qué, a je ne sais quoi vagy az I know not what stb. – kifejezés valamikor a XVII. század utolsó harmadában sűrűsödik össze divatos társalgási fordulatból önálló fogalommá. Filozófiai, teológiai, retorikai, művészetkritikai, morálfilozófiai és protoesztétikai beszédmódok kereszteződésében formálódik.
Amathus. Válogatott tanulmányok I.
Csetri Lajos válogatott tanulmányainak közzététele nem nélkülözi a programadó szándékot sem, hiszen a két kötet a 18–20. századi irodalomtörténetet tárgyul választó új könyvsorozat, a Ligatura nyitánya is.
Földönjáró romantikusok
Noha az utóbbi idők modern irodalomelméleti trendjei nemcsak nem preferálják, de egyenesen tagadják is a hagyományos értelemben vett műfajok létezését, Gárdos Bálint irodalomtörténész most (előszavában külön érvelve ötlete mellett) klasszikus műfajelméleti kötettel jelentkezik. Írása központjában a tizenkilencedik század első két évtizedének angol esszéirodalma áll. Választott témáját a kor három (hazánkban kevésbé ismert) tipikus alkotója életművének tükrében mutatja be.
Leírás
Cs. Szabó halála óta eltelt évtizedek tették időszerűvé, hogy átgondoljuk irodalmi helyét és szerepét. A kötet szerzője több évnyi kutatómunkáját foglalta monográfiába: összeillesztette a történelmi okokból szétszakított életművet. Nem szerette volna, hogy az életmű "hűlő árnyékban" maradjon, hiszen Cs. Szabó a magyar nyelvű intellektuális próza egyik 20. századi művelője, aki műveiben az európai kultúra mellett hitet tett magyarságáról is.
Ez a könyv nem viasz, amely lenyomatként adja vissza Cs. Szabó teljes életrajzát vagy munkásságát, hanem iránytű - mint amilyen ő maga is volt az emigráció számára - mely bemutatja életútjának főbb mérföldköveit.
CS. SZABÓ LÁSZLÓ (1905-1984) író, irodalmár; a Nyugat második nemzedékének tagja. A Magyar Rádió Irodalmi Osztályának vezetője (1935-1944) volt. 1949-től emigránsként Olaszországban élt, majd 1951-től Londonban a BBC magyar osztályának belső munkatársaként dolgozott.
ARDAY GÉZA (1973) író, történész, Budapesten él; 12 önálló kötet szerzője. Előző munkái a L'Harmattan Kiadónál jelentek meg: Ami a tankönyvekből kimaradt (2010), Gyermektelen írók a diktatúra idején (2013), A Johannita Rend Magyar Tagozatának arcképei (2014), Horizontmentés (2015), Tegnap is van nem csak holnap (2016).
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Arday Géza |
Megjelenés | 2018 |
Terjedelem | 312 oldal |
Kötészet | kartonborított, ragasztókötött |
ISBN | 9789634143697 |