Hasonló termékek
A képzelet másik oldala. Irodalom és vallás Northrop Frye életművében
A kanadai Northrop Frye (1912–1991) a huszadik századi irodalomtudomány egyik legtöbbet idézett szerzője. Magyarországon mindeddig korai strukturalistaként tartották számon, azonban e kötet – az első magyar nyelvű Frye-monográfia – szerzője hangsúlyozza, hogy munkássága túlmutat a szűkebb értelemben vett irodalomtudomány
határain. Frye minden művében az irodalom és a vallás viszonyát, a szent könyv és a világi irodalom összefüggéseit vizsgálja, érdeklődésének középpontjában az irodalom etikai, vallási és társadalmi jelentősége áll. Amint Frye maga is nagy közönséget szólított meg, e róla szóló könyv sem csupán a szűk szakmai kör, hanem a művészet és a vallás összefüggései iránt érdeklődő valamennyi olvasó figyelmére számot tarthat.
Utópiák és ellenutópiák
Sorozatunk e negyedik darabjának írásai az előző kötetben tárgyalt Aranykor–Árkádia gondolatkört kiterjedtebben, az utópiák és ellenutópiák általánosabb kérdéseihez illesztve vezetik tovább.
Imagináció és imitáció Zrínyi eposzában
E tanulmánykötet Zrínyi Miklós főművének, a Szigeti veszedelemnek az imitációs technikáját vizsgálja. Maga a téma a magyar irodalomtörténet és az összehasonlító irodalomtudomány egyik klasszikus témája: a szöveg epikus párhuzamainak keresését és értelmezését még Kazinczy Ferenc kezdte el, majd Arany János egyik legfontosabb irodalomtörténeti és elméleti megnyilatkozását, a Zrínyi és Tassót szentelte a témának.
Földbolygó szívmagasságban
Domokos Johanna költészetéről
Klasszikus művek újrafordítása
Szerkesztők: Gulyás Adrienn, Mudriczki Judit, Sepsi Enikő, Horváth Géza
William Blake illusztrációi a Jób könyvéhez
...ezentúl egybeforr ég, föld s pokol...
Leírás
A könyv címében megjelenő "veszélyes szépség" fogalma Lermontov Izmail bég című elbeszélő költeményében fordul elő a főhős életének, egész személyiségének jellemzésére, de a költő más műveiben is föltűnnek a szépség félelmetes hatalmának ellentmondásos képei (mint például a Kaukázus égre törő csúcsai, a vadon csodálatos, ám fenyegető titkai, a viharos tengeren hánykolódó vitorlás). Azonban nemcsak Lermontov művészetében, hanem a többi író, költő világában is fontos szerepe van az esztétikum problémájának, gyakran az etikummal szembeállítva, a Szép és a Jó konfliktusának, ellentmondásainak, korrelációjának, valamint a földi körülmények között elérhetetlennek látszó "szent harmónia" vágyának ábrázolásában.
A kötetben szereplő tanulmányokat - amelyek valójában egymással összefüggő, párbeszédet folytató közös motívumok, témák fonadékából adnak ki végül egy Egészet - három nagy csoportba soroltam: az első kettő időrendi felosztásban tartalmaz esztétikai, műfajtörténeti, filológiai és komparatisztikai elemzéseket Puskin, Lermontov, Tyutcsev, Gogol, Belinszkij, Turgenyev, Tolsztoj, Dosztojevszkij, Szaltikov-Scsedrin, Leszkov és Vlagyimir Szolovjov életművéből, a harmadik nagyobb egységben pedig tudománytörténeti és recepciótörténeti fejezetek kaptak helyet, melyekben a fenti kérdések elméleti hátteréről, kapcsolatrendszeréről is szó esik.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Dukkon Ágnes |
Megjelenés | 2021 |
Terjedelem | 340 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 9789634147022 |