Hasonló termékek
A nagyhatalmak harca Eurázsiában
Mindenütt ölnek és gyilkolnak, bombáznak és lőnek, országokat rohannak le és szállnak meg. Az Európa Unió területét leszámítva reggeltől estig háborúskodásokról, rajtaütésekről, állami vagy magánterrorizmusról hallunk a tv-ben, rádión és interneten. Az emberek számára a torzsalkodás, a feszültségek, a háborúskodás és a viszályok tömkelege sok szenvedést okoz. Miért van ez, és hogyan lehetséges?
Hősök, mártírok, áldozatok, szentek
A társadalmak, a vallási és szellemi mozgalmak, a történelmi és hitéleti emlékezéskultúra vagy csupán a helyzetek teremtették és teremtik a hősöket, a mártírokat, a szenteket és az áldozatokat?
Az örmény népirtás története
A 20. század első nagyobb népirtása 1915-ben kezdődött, amikor az oszmán-törökök örmények százezreit deportálták és gyilkolták meg. Az első világháború után kiderült, az áldozatok száma megközelítette a másfélmillió főt. „A sivatagban élhetnek, de másutt sehol” – jegyezte meg Talat pasa – az örmény népirtás első számú kitervelője az örményekkel kapcsolatos elképzelését. Ez a mondat foglalja össze talán leginkább a korabeli oszmán politikai elit cinikus és embertelen gondolatmenetét, melyet később európai körülmények között egy másik politikai ideológia is végrehajt, s amely holokauszt néven mindannyiunk történelmévé válik.
Hasított fa
A tanulmánykötet Böröcz munkásságának kronologikus keresztmetszetét adja, benne számos olyan tanulmánnyal, mely magyar nyelven még nem jelent meg. A kötet egyetlen helyen, kényelmesen elérhető formában közli a szerző munkásságának a magyar olvasó számára legrelevánsabb részét.
A birodalommá válás útján
David Engels szerint korunk olyan hatalmas és halaszthatatlan kérdései láttán, mint a népesség csökkenése és elöregedése, a csökkenő ipari termelés, a munkanélküliség, a bevándorlás, a demokrácia hanyatlása, a politikából való kiábrándultság, az állami eladósodás, a növekvő bűnözés és a szociális juttatások robbanásszerű megnövekedése, alig kételkedhetünk abban, hogy a következő évek politikai döntései meghatározók lesznek az európai földrész hosszútávú túlélése szempontjából. De hasonló problémák valójában nem először merülnek fel kontinensünkön.
Európa a zsidók ellen 1880-1945
A könyv 2018-ban megkapta az igen jelentős németországi Geschwister Scholl-díjat, amelyet minden évben olyan könyvnek adnak, amely "szellemi függetlenségről tanúskodik, és serkentőleg hat a polgári szabadságra, erkölcsi, intellektuális és esztétikai bátorságra, valamit ösztönzést ad jelenbéli felelősségtudatunknak."
Leírás
A könyv a két világháború közti Romániában feltűnő „Mihály Arkangyal” Légiójára – ismertebb nevén a Vasgárdára – összpontosít; arra a fasiszta mozgalomra, amelyet vallásos jellege miatt a legeredetibbnek tartanak a korabeli Európában. A fasizmussal foglalkozó kutatók ezt a sajátosságot egyrészt mesterségesen leválasztották eredeti, európai kontextusáról, másrészt „keleties” specifikumnak gondolták; „ortodox furcsaság”-ként, nem pedig a fasiszta ideológia jellemzőjeként tekintettek rá. Jelen írás viszont eltávolodik ettől a felfogástól; új értelmezést kínálva a Légió létrejöttéről, 1927 és 1941 közötti történetéről és legfőbb jellegzetességeiről. A legionárius ideológiát teológiai típusú palingenetikus politikai hitként definiálja, és ezt nevezi legionarizmusnak. Átfogó értelmezéséhez három elemzési szinten közelít: vizsgálja a legionárius mozgalom ideológiáját, politikai fejlődését és társadalmi összetételét, valamint azt a nacionalista-legionárius rezsimet, amelyet a mozgalom a hatalomban töltött rövid ideje alatt (1940 szeptembere és 1941 januárja között) felépített. Az elemzésben a legfőbb hangsúly arra esik, hogy miként alakult ki, majd szilárdult meg a 19. században a nemzet megmentésének doktrínája, és hogyan kristályosodott ki abból egy új, fasiszta politikai hitvallás a két világháború között úgy az ideológia, mint a gyakorlat szintjén. Így a szerző, miután a bevezetésben áttekinti a legújabb vitákat a fasizmusról, a karizmáról, a totalitarizmusról és a politikai vallásról, valamint ezek érvényességét a fasiszta mozgalmak és rezsimek tanulmányozása során, a könyv három fő részében ezt a három elemzői-kutatói dimenziót – az ideológia, a mozgalom és a rezsim hármasát – fejti ki, és elutasítja azt a szakirodalomban erőteljesen jelen levő tendenciát, amely a román fasizmust „egzotikussá”, marginális „mutánssá” degradálja. Az elemzés célja, hogy határozottabban integrálódjon az európai fasizmus fősodrába a román példa, miközben a jelenség helyi sajátosságai is kellőképp kiemelkedjenek.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Constantin Iordachi |
Megjelenés | 2017 |
Terjedelem | 497 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 9789632369303 |