Hasonló termékek
Könnyek könyve
Csak tenger és ég és nap. Koordináták nincsenek. És kényszer sem, hogy lenniük kéne. Csak nap és víz és semmi. Semmi más. Semmi, ami fontos. Csak ami lényeges. Semmi. Más.
A Bánk vére projekt
„...ölni tudtok, jó urak: bezzeg
Ha életet tudnátok adni, akkor
Érdemlenétek meg az uralkodást.”
Katona József: Bánk bán
Filozófia, lélektan és metafizika Babits irodalomelméletében
A szerző Babits Mihály munkásságának egy kevésbé kidomborított oldalával foglalkozik kutatóként évek óta: vizsgálódásai középpontjában az irodalomtudós Babits áll. A költő 1919-ben tartott egy egyetemi előadássorozatot, amelynek a keretei között kifejtette akkor sok tekintetben újító szemléletűnek számító irodalomelméletét.
Aszfaltangyal
A kötet alcíme „képaláírások” – versek festmények (Segantini, Szűcs Attila, Szüts Miklós, Vojnich Erzsébet képei) „alá” és fényképek (többek között Halas István, André Kertész, Nádas Péter fotói) „hátoldalára”.
A fényképezőgépek optikáján át és az ecsetvonásokból a költő portréja rajzolódik ki – fotók és festmények által élesen.
Ahogy teltek az évek
Körülvett a pártállami rendszer abszurd világa, és éreztem azt, hogy a családom nem akar ennek cinkosa lenni. Nem nagyon tudtam, milyen stratégiákkal lehet ennek a világnak a visszáságait kikerülni. Ők sem. Úgy tűnt, hogy az egyetlen stratégia a tudás megszerzése volt. Az ember legyen jó tanuló, így próbáljon egyfajta védettséget kialakítani maga körül a szakmai teljesítményével. Én jó tanuló kislány voltam.
Leírás
Ez a monográfia a megismerés vágyából született, ugyanis nemcsak biográfiája, hanem írásai alapján is szeretnénk képet kapni Borbély Lászlóról. De nem szükséges jelentős írónak lenni ahhoz, hogy önálló munka készüljön egy alkotói világról. Műveit vizsgálva tapasztalhatjuk, amit Babits fogalmazott meg, hogy minden írói teljesítmény egy új attitűd az élettel szemben. Ezt az új attitűdöt keressük, amellyel Borbély íróként jelentkezett a magyar irodalomban. Borbély László valóságkeresése túlmutat 20. századi történelmünk szociografikus ábrázolásmódján. Alkotásaiban emberi sorsokat, élethelyzeteket és választott életutakat rajzol meg. A társadalmi emberrel addig foglalkozik, amíg általa elérkezik az erkölcsi emberig. Írói világában ezt a megközelítésmódot életszerűen és hitelesen képviseli.
ARDAY GÉZA (Bp., 1973) József Attila-díjas irodalomtörténész és író. A református egyetem elvégzése után, 2000-től irodalomtanárként, majd egy évtizedig a közigazgatásban, több minisztériumban dolgozott. Legutóbbi munkái: Errefelé sok a valóság (2019); Aki mindent másként lát (2018); Iránytű az emigrációban – Cs. Szabó László pályaképe (2018); Horizontmentés (2015); Gyermektelen írók a diktatúra idején (2013). Jelenleg a Magyar Művészeti Akadémia Művészet elméleti és Módszertani Kutatóintézetének alkotói ösztöndíjasa, a Magyar Írók Egyesületének tagja.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Arday Géza |
Megjelenés | 2021 |
Terjedelem | 144 oldal |
Kötészet | kartonált |
ISBN | 9789634148012 |