Hasonló termékek
Tegnap is van, nem csak holnap
Arday Gézával beszélget Borbély László
Újságok és újságolvasók Ferenc József korában
Mely újságok számítottak a kor átlagolvasójának kedvenc lapjai közé, milyen élményvilágot, értékeket, ízlést közvetítettek? Egyáltalán hol és hogyan olvastak, kikből tevődött össze az olvasópublikum? Léteztek-e bizonyos kultúrális minták, standardok, fogyasztási szokások, amelyek végiggördültek a 19. századi Európán, és sajátos közép-európai színekkel egészültek ki? Ezekre a kérdésekre próbál válaszolni a könyv szerzője, egy speciális sajtótípus vizsgálata segítségével.
Az információtól a műveltségig
Ez a kötet egyszerre kíván szólni az érdeklődő nagyközönséghez, fogódzót adni a pedagógusok kezébe, de legfőképpen tankönyvként szeretné szolgálni a hazai felsőoktatást, elsősorban a pedagógusképzést és a könyvtárosok, információs szakemberek képzését.
A rejtélyes Aeneis - Aeneis-tanulmányok
Az eltérő nézőpontok érvényesítése és megértése a termékeny irodalomtudományi tapasztalatcsere éltető eleme. Az elméleti állásfoglalások, elemzési módszerek és szöveginterpretációk hiteles értékelését nagymértékben elősegíti a folyamatos szakmai párbeszéd. A Párbeszéd-kötetek célja, hogy számaiban egy-egy kiválasztott irodalomtörténeti korszakot, alkotót, művet, teoretikus kérdést tárgyaló tanulmányokat egymás mellé helyezve különböző megközelítési módokat mutasson be. A sorozat első kötetét Ösvények Turgenyev és Dosztojevszkij művészi világához címmel az ELTE Eötvös Kiadó adta ki.
Leírás
"Csillagra akasztott homály!" Ezt a sort, József Attila gyönyörű verssorát választottuk annak a konferenciának a címéül, amelyet 2005. október 11-12-én rendeztünk meg az ELTE Bölcsészettudományi Karán. A cím semmit sem árult el a rendezvény profiljáról. Elegendő volt azonban rátekinteni az előadók névsorára, hogy világossá váljon a rendezők szándéka. Igaz, hogy akad közöttük több olyan szakember, aki már korábban is publikált írást a költőről. A Zrínyi kutatóként ismert Kovács Sándor Iván azt a képet egészítette ki előadásában újabb adalékokkal, amelyet József Attila és a régi magyar irodalom kapcsolatáról korábban rajzolt föl. A Weöres Sándor életművében otthonosan mozgó Kenyeres Zoltán is egy régen elejtett szálat vett föl, amikor elemzése középpontjába a (Magad emésztő...) kezdetű töredéket állította. A költő kultúra-fogalmát szemügyre vevő Agárdi Péter sem tagadja meg korábbi önmagát, hiszen pályája egy szakaszában, az életművet kritikatörténeti szempontú vizsgálatnak vetve alá, szinte József Attila-kutatónak számított. Szegedy-Maszák Mihály, Bárdos László vagy Payer Imre az emlékév során nem először nyúlt József Attila-témához. Mégis elmondható, hogy olyan kutató, aki hivatásszerűen foglalkozik a nagy költő életművével, nem szerepelt előadással a konferencián. Az előadók sorában találunk viszont kémikust, nyelvészt, pszichiátert, teológust, irodalomelméleti szakembert. Kötetünket e konferencia előadásaiból állítottuk össze. A résztvevők közül egyedül Szegedy-Maszák Mihály dolgozatát nem áll módunkban közölni, mert ő, József Attila idegen nyelvre fordításával kapcsolatos előadását, egy nagyobb munkájába fejezetként beépítve teszi közzé.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Sárközi Éva (szerk.) |
Megjelenés | 2007 |
Terjedelem | 258 oldal |
Kötészet | ragasztott papírkötés |
ISBN | 9789639683570 |