Hasonló termékek
Drótok és fatornyok közt
Szent_György Imre naplója hadifogságából
E kötet a szerzőnek, Szent-Györgyi Imrének második világháború utáni hadifogsági emlékiratait tartalmazza, melyek hadifogság alatti naplóinak bejegyzései alapján készültek.
Nehéz életek, könnyű ételek. A tanyasi konyhától a modern cukrászatig
"Ezzel a receptkönyvvel nem csupán az a szándékom, hogy megismertessem az általam készített sütemények elkészítésének módját, hanem be szeretnék mutatni néhány olyan ételt is, amit elődeink is sütöttek, főztek. Nem titkolt szándékom volt az is, hogy ne csak az ételeket mutassam be, hanem azokat az embereket is, akik ezeket elkészítették és elfogyasztották. Próbáltam bemutatni azt az életformát is, ahogy mi éltünk valamikor a tanyán. Ezzel szerettem volna emléket állítani elsősorban szüleimnek, és tisztelegni a hozzájuk hasonló, szegénységben élő tanyasi emberek előtt, akik méltán tekinthetők a XX. század hétköznapi hőseinek."
Önéletírás és fikció között – Történelmi történetek
Apám (1. kiadás)
A szerző több száz oldalas besúgói jelentésekre alapozva írta meg apja sorsát, aki visszautasította azt, hogy spicli legyen. Ötvenhétig általános iskolaigazgató volt, aztán segédmunkás, majd tanító. Két bűne volt: magyar volt és keresztény.
Énekek éneke
A boldog és beteljesült szerelem meséjében halhatatlan érzelmek és igazságok világítják meg az összefonódó emberi sorsokat. A férfi és a nő, Meion és Diotima szerelmi vallomásának, teljes testi és lelki feltárulkozásának himnusza valahol a téren és az időn kívül hangzik fel. Mítosz, melynek története egyszerre zajlik az ókori Görögországban és a lovagkori Európában, a külső világban és a transzcendenciában.
Leírás
Amikor a „gyűjtők" a frissen meszelt fehér házhoz értek - ne feledjük, éppen húsvét volt, - kísérőjük bekiabált a házba: Totó, gyere ki, édesapádat keresik. A ház hosszanti, udvarra néző oldalán két ajtó volt. A jobboldali kitárult, kinézett egy fiatalember, Totó, és kijött egy idősebb férfi, akinek korát nem tudták megállapítani a jövevények. Dús fehér haja volt, mosolygott a szeme, s frissen borotvált volt az arca. Kezében egy szipkát tartott, abban egy lábatlan cigaretta füstölgött.
Ahogy ez lenni szokott, a „mesemondó" kezdetben szabadkozott, ő már alig-alig mesél, senki sem kíváncsi már a meséire, inkább mindenki a tévét bámulja, pedig valamikor még megbecsülték a meséket is, meg a mesemondókat is, volt olyan, hogy több estén keresztül is mesélt, s annyian vették körül, hogy nem fértek be a szobába, pedig csak felnőttek hallgathatták. Karácsonykor pedig még a szigetvári rokonok is eljöttek, az éjféli misét is ki akarták hagyni, csak hogy menjen a mese, szóval már öreg is, felejti is a meséket. A „gyűjtők" azonban ezt a próbát is sikeresen teljesítették, addig-addig könyörögtek és bizonygatták, hogy a meséket csak úgy nem lehet elfelejteni, meg mekkora híre van Pista bácsi tudományának, s különben is a folklorisztika térképén fehér folt dél-Somogy is, meg a cigány mesék is, hogy a „mesemondó" kötélnek állt.
Paraméterek
Szerzők(vesszővel elválasztva) | Szuhay Péter (szerk.) |
Megjelenés | 2003 |
Terjedelem | 491 oldal |
Kötészet | ragasztott papírkötés |
ISBN | 9639457213 |