Hasonló termékek
Aporiák próbatétele
Maga a címbéli kifejezés, pontosabban az általa megjelölt törekvés, illetve az ennek révén előidézett gondolati és egzisztenciális tapasztalat Jacques Derrida filozófiai tevékenységének központi eleme. Bár a szövegek közül kettő tárgyalja kifejezetten a dekonstrukció filozófiáját, a dekonstruktív éthosz mindegyik írást áthatja. Áthatja, hiszen, Derrida önértelmezése szerint, a dekonstrukció nem filozófia, nem tudomány, nem módszer, nem doktrína, nem is mechanikusan alkalmazható értelmezői vagy kritikai eljárás, hanem egy különös készenlétre épülő attitűd manifesztációja.
Aporia, ez a filozófia ősi rétegéből ránk hagyományozódott szó valójában a filozofálás eredendő tapasztalatát nevezi meg: a határaira kifuttatott gondolkodás elakadásának, egy helyben toporgásának a tapasztalatát, amely a könyv filozófus hőseinek mindegyikét elérte előbb vagy utóbb, köztük Nietzschét és Heidegger, Husserlt és Mannheim Károlyt, Vajda Mihályt és Jacques Derridát.
Kicsák Lóránt a XIX. és XX. századi német és francia filozófia kutatója, az Egri Eszterházy Károly Főiskola docense. Jacques Derrida műveiből készült fordításai (Az idő adománya, 2013; Bitangok, 2015; Törvényerő, 2016) a francia filozófus egyik legértőbb magyar tolmácsolójává tették. Kutatási területén belül az utóbbi időben különös hangsúlyt kapott a performativitás elmélete és Michel Foucault filozófiai életműve.
Tanulmányok az emberi megismerés alapelveiről és más írások
Logika és gondolkodás
A megismerés elméletei a korai felvilágosodásban
A transzcendentális probléma
A dolgok (és a szavak)
A fenomenológiai kutatás kortárs problémái
Vissza a dolgokhoz! – ez volt a fenomenológiai mozgalom jelszava. A cél: elfogulatlanul, a megcsontosodott, felül nem vizsgált fogalmi rendszerektõl megszabadulva vizsgálni magát a tapasztalatot, melyben a dolgok adódnak. Az elmúlt évszázadban azonban kiderült, hogy a szavak nem zárhatók ki a filozófiai kutatásból, számot kell vetni az idõközben hagyománnyá nemesedett-rögzült fenomenológiai szövegekkel csakúgy, mint egyéb filozófiai irányzatok és más tudományok eredményeivel.
Leírás
A Felelő(s) test. Exkarnáció és inkarnáció ritmusai című kötet a testi érintettségről, a felelősségről és az alkotásról szóló írásokat foglal magába. A tanulmányok fenomenológiai és pszichoanalitikus szempontokat integrálva vizsgálják a testi önérzékelés és az idegentapasztalat összefüggéseit. Arra a fordulatra fókuszálnak, amelynek során a test spontán, reszponzív, „felelő” léte etikai mélységgel rendelkező, felelős létezéssé alakul át.
A címadó fejezet rákérdez: miért fordul el a test eredeti, alkotó tapasztalásától a gondolkodás, a tudat? S miért kezdi aztán újra kutatni önnön forrásait, pótlólagos inkarnációt keresve? Miért emlegetik oly sokan „embodiment”-ként a testtapasztalást, mintha a tudat, a szellem másodlagos megtestesülése lenne? Milyen dinamikák alakítják testetlenülés testesülés, exkarnáció és inkarnáció ritmusait?
A könyv első felében filozófiai tanulmányokat talál az olvasó, második felében pedig olyan, tematikusan kapcsolódó alkalmazott filozófiai írások szerepelnek, amelyek a pszichoterápia, a mozgás- és táncterápia, a tánc és a sport érzékeny határterületeire reflektálnak. A szerző fenomenológiai témákat kutató filozófus, mozgás- és táncterapeuta. E kötetben újragondolja és speciális témák vonatkozásában továbbviszi A test éthosza című könyvében kidolgozott filozófiai álláspontot.
Paraméterek
Megjelenés | 2023 |
Terjedelem | 296 oldal |
Kötészet | ragasztott, puhatáblás |
ISBN | 978-963-414-954-5 |
Sorozat | Dasein Könyvek sorozat |